Ratusz w Brzegu

Adres:

Rynek, Brzeg

 

Renesansowy ratusz zbudowany w latach 1570-1577 wybudowany prze włoskich architektów Jakuba Parra i Bernarda Niurona. Pierwsze informację o ratuszu pochodzą z połowy XIV wieku – był to budynek z piwnicą /do wyszynku piwa świdnickiego/ przez długie lata określaną piwnicą świdnicką oraz sukiennicami gdzie handlowano suknem oraz sale obrad i wieżą. Po pożarze, który miał miejsce w 1569 roku przystąpiono do budowy nowego ratusza, gdzie pomocy finansowej udzielił miastu książe Jerzy II. Na rynku miasta umieszczono budowlę o kształcie podkowy z dziedzińcem w środku budynku. Nie zabrakło w niej miejsca na piwnice świdnicką /miejsce spotkań towarzyskich/, izbę mieszczańską /miejsce do tańców i uroczystości/, oraz izbę posiedzeń Rady Miejskiej, która jest zdobiona stropem z drzewa modrzewiowego – określanego jako sala stropowa.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2166