Wieża ciśnień w Brzegu

Adres:

ul. Rybacka 5, Brzeg

Wieża ciśnień w Brzegu znajdująca się przy ulicy Rybackiej 5 wbudowana została w 1877 roku.

Zbudowana jest z czerwonej cegły, jest to budynek, który dzięki swojej historii i niebywałemu urokowi został wpisany na rejestr zabytków. Wieża zbudowana jest na planie ośmioboku. Wieża po latach świetności i funkcjonowania zgodnie z przeznaczeniem z powodu braku funduszy i chęci znacznie podupadła, z czasem zaczęli tam mieszkać lokatorzy, którzy zaadoptowali wieże pod swoje możliwości. Z czasem wieża coraz bardziej podupadała i niszczała. Po wyprowadzeniu się ostatnich najemców wieża stała pusta, zauważyli to lokalnie działający harcerze i postanowili zająć się na poważnie tym budynkiem. Cała ich akcja rozpoczęła się jesienią 2012 roku kiedy to budynek zwiedzać można było tylko podczas Dni Księstwa Brzeskiego, właściciel czyli Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie mieli pomysłu na renowację i odbudowę świetności wieży co spowodowało reakcje harcerzy. Harcerze po rozmowach z właścicielem wydzierżawili budynek wieży ciśnień i zaczęli działań w temacie odnowy budynku oraz jego promocji wśród mieszkańców i turystów odwiedzających Brzeg. Harcerze rozpoczęli prace związane z podłączeniem prądu oraz sprzątaniem i oczyszczaniem kolejnych pomieszczeń spowodowanych zasiedleniem się w tym budynku ptactwa, którego odchody strasznie śmierdziały. Kolejne prace to uzupełnienie szyb w oknach i powolna adaptacja kolejnych pomieszczeń dla celów harcerzy. Obecnie inne organizacje harcerskie bardzo zazdroszczą harcerzom brzeskim takiej lokalizacji, która nie tylko spowodowała przywrócenie wieży dawnego wyglądu, ale również spełniła swoją funkcję wychowawczą i patriotyczną. Niewątpliwie prace związane z odbudowa wieży ciśnień wpłynęły pozytywnie na postawę młodych obywateli. Będąc w Brzegu koniecznie trzeba zobaczyć co własnymi rękami zdziałali harcerze.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1687