Barokowa Kolegiata w Brzozowie

Adres:

Plac Grunwaldzki 2, 36-200 Brzozów

Barokowa Kolegiata w Brzozowie była budowana latami.

Jest to jeden z najstarszych Kościołów w Polsce. Swój początek zawdzięcza Kazimierzowi Wielkiemu, który chcąc zagospodarować pas graniczny zapoczątkował jego budowę. Jest to niezwykłe miejsce przepełnione cudownym klimatem jak i jednocześnie miejsce, które doskonale prezentuje budownictwo barokowe. Przez lata był rozbudowywany i efekt tych prac można podziwiać do dziś. Zbudowany jest z cegły oraz kamienia. Obecnie jest otynkowany. W Kościele można podziwiać przepiękny prospekt organów z 1745 roku. W pierwszych latach swojego istnienia organy były bardzo bogato zdobione, co przyciągało wzrok każdej osoby przebywającej w Kolegiacie. Podczas renowacji całego Kościoła w wyniku małej wartości muzycznej jak i przez zły stan organów podjęto decyzję o ich przebudowie. Podjął się tego zadania organmistrz z Wrocławia. Dodatkowo wewnątrz Kościoła można podziwiać Ambonę jak i chrzcielnicę w kaplicy św. Anny. Jednocześnie wewnątrz Kościoła każdy zwiedzający może pocieszyć oko przepięknymi rzeźbami jak i epitafiami upamiętniającymi miedzy innymi na przykład Stanisława Sarnowskiego. Barokowa Kolegiata w Brzozowie jest jednym z głównych miejsc wartych odwiedzenia przebywając w okolicy. Kościół przyciąga turystów nie tylko swoim stylem doskonale zachowanym,. Ale również całym przykościelnym otoczeniem. Jest to doskonałe miejsce na spędzenie wolnego czasu jak i na spacer. Brzozowo jest urokliwym miejscem położonym na Pogórzu Strzyżowsko – Dymowskim, które zachwyca jak i jest częścią historii. Jednocześnie ważne jest to, że przebywając tam można zobaczyć jak przebiegał przygraniczny szlak handlowy przebiegający ze Lwowa aż na Węgry. Każda osoba będąca, chociaż raz w Kościele w Brzozowie bardzo miło wspomina to przeżycie jak i często powraca tam myślami. To nie tylko Kościół, ale przede wszystkim mury niosące na sobie długą historię jak i wspomnienia oraz legendy wielu ludzi.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1144