Bazylika w Starej Wsi

Adres:

36-200 Stara Wieś

Miejscowość Mała Wieś położona jest w województwie podkarpackim w gminie Brzozów.

Jest to niewielka miejscowość, której głównym punktem jest Bazylika. Bazylika w Nowej Wsi została wybudowana w stylu późnobarokowym w latach 1730 – 1760. Bazylika została poddana konserwacji przez Wacława Sierakowskiego w 1760 roku. Bardzo ważne w historii Bazyliki jest to, że powstała ona dzięki ojcom paulinom. Dziś Bazylika pozostaje pod opieką ojców jezuitów, którzy w świątyni mają ulokowany swój nowicjat. Każda osoba zainteresowana wejściem do Bazyliki w celu jej zwiedzenia może to zrobić, ponieważ do dnia dzisiejszego odprawiane w niej są msze. W samym środku każdy zwiedzający może podziwiać kopię obrazu, który przedstawia Zaśnięcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obraz ten wisi w ołtarzu głównym. Obraz ten trafił do Świątyni w 1760 roku w wyniku poświęcenia jej przez Hieronima Sierakowskiego. Mieszkańcy głoszą, że oryginalny obraz zaginął czy też został skradziony jednak został odnaleziony na drzewie. W miejscu tego drzewa został wybudowany drewniany Kościół, który jednak po latach rozebrano ze względu na to, ze nie był on użytkowany w żaden sposób. Dzięki Paulinom w między czasie odbywały się pielgrzymki do obrazu. Jednak w na prośbę biskupa przemyskiego bazylika w 1821 roku została przekazana Jezuitom. Jak widać historia Bazyliki w Nowej Wsi jest bardzo ciekawa jak i też warta poznania. Przebywając w tej miejscowości warto jest również wejść w rozmowę z jej mieszkańcami, którzy z ojca na syna przekazują sobie różne historie i legendy dotyczące Bazyliki i samej miejscowości. Są to historie, których nie znajdzie się w żadnym podręczniku, żadnej książce, a warto jest je znać, bo kryją w sobie wiele tajemnic. W każdej legendzie jest przecież trochę prawdy, a ludzka wyobraźnia z taką legendą potrafi uczynić cuda.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3635