Cmentarz żydowski w Brzozowie

Adres:

Cegłowskiego, 36-200 Brzozów

Cmentarz żydowski w Brzozowie na dzień dzisiejszy jest cmentarzem nieczynnym.

Jest to jak sama nazwa wskazuje Cmentarz wyznania judaizmu. Został on założony w I połowie XIX wieku i wiąże się ze swoją, dość okrutną historią. Całkowita powierzchnia cmentarza wynosi 0, 36ha. Cmentarz inaczej nazywany jest kirkut. W czasie okupacji cmentarz był miejscem mordu Żydów zamieszkujących teren Brzozowa i okolic. Jednocześnie ważne jest to, że, pomimo iż już samo miejsce stało się miejscem egzekucji to hitlerowcy również bardzo je zdewastowali pozostawiając po cmentarzu zgliszcza jak i tylko legendy. Po II Wojnie Światowej, czyli po 1945 roku całe to miejsce zostało częściowo zapomniane jak i zostało zniszczone. Na miejscu dawnego cmentarza jak i miejscu krwawej egzekucji Żydów powstało wysypisko śmieci. Dopiero w 1990 roku wysypisko zostało z tego miejsca usunięte. Cały teren został dokładnie uporządkowany jak i jednocześnie ogrodzony. Całość została obsiana trawą a w niektórych miejsca zostały obsadzone macewy odnalezione na miejscu. Jak widać Cmentarz Żydowski w Brzozowie ma szeroką i bardzo okrutną historię. Częściowo w ogóle nie można było go odnaleźć, przez jakiś błąd na jego miejscu powstało wysypisko śmieci jednak z biegiem lat wszystkie te błędy zostały naprawione i można zapalić tam lampkę na cześć poległych tam cywilnych ludzi. Jest to miejsce niezwykłe, pobudzające odwiedzających do wewnętrznych refleksji jak i jednocześnie zmuszające do zadumy. Każda osoba, która znajdzie się tam, chociaż raz musi się liczyć z tym, że poczuje, mimowolnie ból, jaki tam przeżyli inni jak i jednocześnie zachwyci się widokiem całego cmentarza. Jest to miejsce polecane dla każdego ze względu na swoja historię jak i ze względu na to jak można przeżyć takie miejsca, które rozlokowane na terenie całej Polski są niezwykłe i na długo pozostają w pamięci.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1454