Cmentarz wojskowy w Górkach

Adres:

Górki

Samo wejście na teren cmentarza wojskowego w Górkach wywołuje dreszcz i skłania do skupienia. Jest to cmentarz wojskowy z I wojny światowej, który założono w 1915r. Spoczywa na nim około 160 żołnierzy poległych pod koniec pierwszego etapu operacji gorlickiej-tarnowskiej.

W tym rejonie opór żołnierzy rosyjskich w walce na bagnety przełamywała 11 Królewska Bawarska Dywizja Piechoty dowodzona przez gen. mjr. Paula von Kneussla. Obiekt znajduje się tuż obok boiska sportowego, przy głównej szosie miejscowości.  Jest to miejsce warte odwiedzenia zarówno dla celów poznania historii jak i wprowadzenia siebie samego w stan, stan, który skłoni do wewnętrznych refleksji na temat własnego życia i tego, co doceniamy a czego nie. Niestety to takie tragiczne miejsca nam o tym wszystkim przypominają. Na terenie całej Polski można spotkać setki takich cmentarzy. Niektóre są większe, niektóre mniejsze. Na niektórych znajduje się jedna zbiorowa mogiła, na innych można spotkać tablice z pełnymi imionami i nazwiskami. Każde z tych miejsc zasługuje na wyjątkowy szacunek jak i uznanie. Każda osoba przebywająca w takim miejscu powinna o tym cały czas pamiętać. Będąc w takim miejscu warto się wyciszyć, być może człowiek jest w stanie wsłuchać się ciszę, która krzyczy o tamtych tragicznych wydarzeniach, o ludziach którzy spoczywają daleko od swoich bliskch, zapomniani. Tym bardziej powinniśmy odwiedzać takie miejsca, by móc oddać hołd żołnierzom walczącym w obronie kraju i uczcić ich śmierć bohaterską.

Ponadto we wsi Górki na terenie przysiółka „Kijowiec” znajduje się cmentarz choleryczny oraz kaplica, w której znajdowały się dwie XIV-wieczne figury: Matki Bożej i św. Jana spod Krzyża, ocalone ze spalonego kościoła, ale skradzione w latach 70. Dalej tuż przy granicy z Jaćmierzem jest kolejny cmentarz choleryczny znajdujący się na obszarze tzw. Cholerycznego Lasu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3211