Drewniana Świątynia w Humniskach

Adres:

Humniska

Najstarszym drewnianym Kościołem położonym w województwie podkarpackim jest drewniana Świątynia w Humniskach.

Jest to jednonawowy Kościół wybudowany w 1408 roku. Drewniana Świątynia w Humniskach zbudowana została na planie Krzyża Gotyckiego. Każda osoba wchodząca do Świątyni może poczuć przepiękny zapach starego drewna, który wypełnia Kościół. Jednocześnie podczas wizyty można podziwiać przepiękne freski, które zdobią zarówno sufit Świątyni jak i jej ściany. Dodatkowo bardzo ważne jest to, że wewnątrz Kościoła do dziś można podziwiać zachowane jeszcze w stylu gotyckim wyposażenie Świątyni. Między innymi każdy zwiedzający może zobaczyć chrzcielnicę czy też ołtarz z początku istnienia Kościoła. Dodatkowym bardzo ważnym miejscem w Humniskach jest wybudowana obok Kościoła murowana dzwonnica. Jak każde miejsce tak i Świątynia w Humniskach kryje w sobie dużo tajemnic. Pierwsze zostały odkryte na początku stulecia podczas remontu Kościoła. Archeolodzy podają, że w trakcie jego trwania zostały odkryte podziemne krypty. Mówi się, że w jednej z nich pochowany jest sam inwestor Kościoła, czyli Benek z Żabokruk. Krypty ułożone są pod prezbiterium jak i pod zakrystią i nawą główną. W najprawdopodobniej najstarszej krypcie podczas badań została znaleziona moneta z czasów Jana Kazimierza. Każda osoba interesująca się miejscami sakralnym jak i osoba, która interesuje się historią powinna poznać drewniany Kościół w Humniskach. W niewielu miejscach jeszcze dziś można podziwiać tak stary drewniany kościół zachowany z tyloma oryginalnymi elementami. Jest to miejsce niezwykłe, przepełnione swoim klimatem, które tworzy historia, legendy jak i przede wszystkim namacalne dowody w postaci wyposażenia i samego kościoła. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że Drewniany Kościół w Humniskach to nie tylko najstarszy Kościół w województwie, ale również jest to jeden z najstarszych drewnianych Kościołów w całej Polsce, a takie miejsca warto jest odwiedzać.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1891