Drewniany Kościół i Neogotycki Spichlerz w Zmiennicy

Wstęp:

wolny

Adres:

Zmiennica 181, 36-200 Brzozów

Telefon:

13 43 93 220

Kościół parafialny pw. Św. Trójcy z pocz. XIX w. w Zmiennicy

We wsi Zmiennica znajduje się stary drewniany kościół, który został przeniesiony z Jasionowa. Datuje się go na rok 1810. Wraz z kościołem przeniesiono także płytę nagrobną rycerza, szlachcica Adama D.E. Wzdowskiego z 1539 r. Adam D.E. Wzdowski był wojskim sanockim, dziedziczył po ojcu część miasta Nowotańca, wieś Strachocinę, a także był dziedzicem Wzdowa. Płyta nagrobna rycerza jest  najstarszym zachowanym nagrobkiem ziemi brzozowskiej. Warto więc wybrać się, by zobaczyć tą swiątynię będącą zabytkiem sakralnym. Można tam się wyciszyć i pomodlić, ale także pokontemplować. Ze względu na położenie świątyni, obiekt ma również znaczące walory krajobrazowe.

Jak już jesteśmy w Zmiennicy wartym obejrzenia jest również neogotycki spichlerz dworski z I poł. XIX w. Obiekt jest murowany z kamienia i cegły, potynkowany oraz trójkondygnacyjny na rzucie prostokąta. Stoi w pobliżu skrzyżowania dróg. Dawniej stanowił część zabudowań dworskich, wchodził w skład zespołu dworskiego Zarębów i Czerwińskich. Niestety dwór nie przetrwał do czasów teraźniejszych, jedynie przetrwał spichlerz. Warto więc zobaczyć cząstkę z dawnego dworu, który znajdował się w naszym regionie.

Ze względu na położenie krajobrazowe jest to też idealne miejsce na spacer bądź wycieczkę rowerową.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3534