Kościół drewniany w Górkach

Adres:

Parafia rzymskokatolicka pw. NMP Wspomożenia Wiernych, Górki 74, 36-200 Brzozów

Telefon:

13 43 45 681

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Drewniany kościół z 1938 roku wpisany do rejestru zabytków.

Będąc w Brzozowie warto pojechać do miejscowości Górki oddalonej  o 7 km w kierunku południowym od Brzozowa, szczególnie żeby zobaczyć drewniany kościół, który wpisany jest do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa o numerze A-606 z 22.05.1995. Niektórzy twierdzą, że jest to ostatni taki kościół w Polsce, który zbudowany był przed II Wojną Światową. Obecnie wykorzystywany jest jako kaplica przedpogrzebowa. Kościół składa się z belek, które kładzione są na zrąb i pokryte na zewnątrz deskami. Świątynia kryta jest dwuspadowym blaszanym dachem. Wewnątrz kościoła na przecięciu nawy głównej z niższym od niej transeptem umiejscowiona jest ośmioboczna wieżyczka sygnaturki. Dzieli ona kościół na dwie kaplice wschód-zachód.
W Świątyni warto zobaczyć krucyfiks ludowy z przełomu XIX/XX w., feretron rokokowy z drugiej połowy XVIII w. z obrazem dwustronnym Matki Bożej Szkaplerznej i Św. Zofii z córkami. Dodatkowo można obejrzeć pochodzące z drugiej połowy XVIII w. trzy lichtarze (jeden z brązu, dwa mosiężne), trzy ramki drewniane oraz bogato rzeźbione, pozłacane kanony rokokowe. Świątynia ta jest systematycznie rewitalizowana ze środków pozyskanych m. in. od Podkarpackiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego oraz ze środków własnych.
Jest to miejsce, które ze względu na swoje dobre utrzymanie przyciąga turystów jak i mieszkańców regionu. Warto więc wybrać się nawet na krótki spacer w okolice kościoła, by móc zobaczyć ten obiekt architektury sakralnej, zanim całkowicie zniknie z tego krajobrazu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2046