Kościół Parafialny w Przysietnicy z 1926 r.

Adres:

Parafia rzymsko-katolicka p.w. Św. Marcina, Przysietnica 855

Telefon:

(13) 43 49 010

Przysietnica to wieś położna w gminie Brzozów, województwie podkarpackim.

Wartym obejrzenia w tej miejscowości jest Kościół Parafialny p.w. Św. Marcina. Jego budowę rozpoczęto w 1926 r. za zgodą księdza biskupa przemyskiego Anatola Nowaka na parceli stanowiącej fundusz mszalny ks. Antoniego Zbijewskiego pod przewodnictwem księdza proboszcza Stanisława Władyki. Autorem planu budowli był lwowski inżynier architektury B. Wiktor, natomiast kierownictwo budowy objął krośnieński inżynier architekt Stanisław Bergman.

Świątynia jest obszerna i trzynawowa, mogąca pomieścić jednorazowo około 1500 osób. Nie ma wyraźnie określonego stylu architektonicznego, zawiera elementy gotyckie w połączeniu z neoromańskimi. Kościół zbudowany jest na planie prostokąta z półkoliście zakończonym prezbiterium, który ma 33 metry długości i 16,5 metra szerokości. Początkowo wystrój kościoła stanowiły przeniesione z poprzedniej świątyni, która została rozebrana trzy ołtarze: św. Marcina, św. Anny i Matki Bożej Różańcowej oraz ambona, organy i ławki kolatorskie. Zmiany nastąpiły w powojennym czasie, dzięki staraniom ks. A. Sołtysika. Kościół otrzymał wówczas ołtarz poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, świętym patronom Marcinowi i Magdalenie oraz polskim świętym Stanisławowi Kostce i Andrzejowi Boboli. Za czasów proboszcza Pawła Komborskiego świątynia otrzymała polichromię, dwa witraże, organy z piętnastoma głosami, 30 ławek do siedzenia i klęczenia, cztery konfesjonały, chrzcielnicę, boazerię i ognioodporne tabernakulum. Przy kościele można zobaczyć dzwonnicę, mającą trzy dzwony: Marcin, Maryja i Paweł. Świątynia usytuowana jest na wzniesieniu do której prowadzą schody.

Każdy kto interesuje się miejscami sakralnymi powinien odwiedzić tą wieś i zobaczyć to miejsce. Dla sympatyków historii wioska zaś kryje legendę Zyndrama z Maszkowic, polskiego rycerza herbu Słońce. W 1413 biskup przemyski Maciej Janina nadał mu dożywotnio z obowiązkiem jej obrony przed najazdami Tatarów i zbójników beskidzkich. Według legendy jego ciało leży w usypisku kamieni znajdującym się w tej wsi. Kopiec przyjął nazwę Kurhan Zyndrama z Maszkowic. Warto więc się wybrać w to miejsce, by zobaczyć co tak naprawdę kryje ta legenda.

 

 

 

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3012