Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej

Wstęp:

Płatny

Adres:

Stara Wieś 778, 36-200 Brzozów

Telefon:

+ 48 13 44 40 760

Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej znajduje się w Starej Wsi w gminie brzozowskiej.

Jest to jedno z ciekawszych miejsc tego regionu. Początki Muzeum były przypadkowe. Pewnego razu całkowitemu zniszczeniu poprzez spalenie uległ szesnastowieczny obraz w Kościele. Z zwęglonych fragmentów powstała kopia tego obrazu, która zapoczątkowała całe muzeum. Wstępnie muzeum skrywało w sobie ponad 300 różnych przedmiotów mówiących o życiu jezuitów. Jednocześnie była to bardziej izba pamięci a nie muzeum. Jednak z czasem zbiory zaczęły się powiększać a z czasem izba pamięci zmieniła się w Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej. Zbiory muzeum to już nie tylko pamiątki sakralne. Można tu dostrzec również inne przedmioty mówiące o całym życiu nie tylko Jezuitów, ale również mieszkańców Starej Wsi jak i też całej gminy. Jest to niezwykłe miejsce, które zwiedzających przybliża do historii miejsca jak i do tego jak żyło się kiedyś. Warto jest odwiedzać takie miejsca, bo pokazują one nam jak bardzo cywilizacja się rozwinęła, jak na przełomie lat technika, sztuka i architektura poszła do przodu. Jednocześnie pokazuje jak kiedyś trzeba było ciężko pracować, żeby coś mieć, coś przenieść czy też po prostu ugotować. Dziś cieszymy się udoskonaleniami techniki, jednak kiedyś niektóre codzienne czynność zajmowały 10 razy więcej czasu, a my nie doceniamy tego, co mamy. Bardzo ważne również jest to, w jaki sposób powstały te wszystkie zbiory i każdy turysta powinien się na tym skupić, żeby docenić to, co ma i przestać gonić za tym, co jest pozorne, co pozornie daje szczęście. Muzeum Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej to doskonałe miejsce na lekcję o historii jak i na lekcję o życiu, którą powinien odbyć każdy bez względu na wiek, kolor skóry czy tez wyznanie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1338