Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa w Starej Wsi

Adres:

Podkarpackie Muzeum Pożarnictwa, Stara Wieś, 36-200 Brzozów

Telefon:

13 43 41 856

 

W Starej Wsi, wśród malowniczych krajobrazów znajduje się PODKARPACKIE MUZEUM POŻARNICTWA, które funkcjonuje od 1986 roku.

Jest to jednostka o charakterze społecznym i ponadregionalnym, działająca przy miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej. Mieści się w Domu Strażaka, gdzie duży parking sprzyja wycieczkom autokarowym. Jest miejscem godnym odwiedzenia ze względu na szeroki zasób eksponatów pożarniczych, ale także kultury ludowej.

W sześciu salach wystawowych zgromadzonych jest około 300 eksponatów sprzętu, urządzeń i narzędzi gaśniczych, około 1000 archiwaliów pożarniczych i ponad 150 eksponatów kultury ludowej. Do najciekawszych pożarniczych eksponatów, które szczególnie warto zobaczyć są: pierwszy po II wojnie światowej samochód gaśniczy wykonany we Wrocławiu na podwoziu samochodu ciężarowego „Dodge” (1950); jeden z pierwszych krajowych samochodów  gaśniczych „Star N71” wykonany na podwoziu krajowego samochodu Star A 20 produkcji Sanockiej Fabryki Wagonów w Sanoku (1952); samochodowa przyczepka strażacka „P81” do przewozu motopompy i sprzętu towarzyszącego produkcji Sanockiej Fabryki Wagonów w Sanoku (1953); konny wóz strażacki z sikawką ręczną produkcji „Unii Strażackiej we Lwowie” (1928); ciągniony przez trzech strażaków wóz strażacki na żelaznych kołach z sikawką ręczną z okresu zaboru austriackiego do przewozu w trudnych warunkach drogowych. Na uwagę zasługuje także obejrzenie licznych sikawek ręcznych, wśród nich sikawka pachwowa produkcji czeskiej z okresu zaboru austriackiego oraz sikawka ręczna ze złączem gwintowym. Wśród eksponatów, które warto również zobaczyć jest: unikalny w formie feretronu patron strażaków św. Florian, wykonany całkowicie z produktów rolnych takich jak słoma, kłosy, nasiona gryki i prosa; obraz św. Floriana z cukru i nasion; najstarsza
w okręgu chorągiew strażacka Ochotniczej Straży Ogniowej z Brzozowa z 1889 r.; chorągiew Straży Ochotniczej z Baranowa z za Bugu z 1929 r. przekazana przez wysiedleńców z Krystynopola. W zakresie eksponatów kultury ludowej największe zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudzają: zestaw urządzeń i sprzętu do przędzenia nici lnianych, kołowrotek nośny, sprzęt do zbierania zboża i wypieku chleba, koszyk na zboże wypleciony z korzeni sosny przed 200 laty, próbki unikalnej w Europie „białej ropy, wiertarka do drewna „na sznurek”, nożyczki z pojemnikiem metalowym do obcinania rozpalonych knotów w świecach i wiele innych.

Muzeum zajmuje się również dokumentowaniem historii pożarnictwa w swoim rejonie. Przykładem tego to: „Zeszyty Brzozowskie” (1983-1985), „Zeszyty Brzozowskie” (1985-1988), „Brzozowskie tradycje pożarnicze”, „Szkoła obywatelskiej służby”, „Ludzie spod znaku św. Floriana”, liczne artykuły w prasie pożarniczej, konkursy plastyczne, konkursy graficzne, katalogi wystaw, sesje popularno–naukowe, filokartystyka. Muzeum cieszy się dużym zainteresowaniem dzieci i przedszkolaków z okolicznych i dalekich miejscowości, którzy udają się tam, by poznać dawny sprzęt i wyposażenie strażaków. Jest to cenna lekcja historii o ludziach, którzy na co dzień ryzykują swoim życiem, by ratować ludzkie życie i mienie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1953