POMNIKI w Brzozowie

Wstęp:

wolny

Adres:

Park Jordanowski,
I Liceum Ogólnoształcące im. Kazimierza Wielkiego, ul. W. Pańki 2
Mały Park na Placu Grunwaldzkim, obok dworca PKS
Parafia Rzymskokatolicka, ul. Pl. Grunwaldzki 2

PAMIĘTAMY!

Pomniki w Brzozowie zostały wzniesione ku czci osób lub dla upamiętnienia wydarzenia związanego zarówno z  historią naszego miasta jak i Państwa Polskiego.

 

Każde z tych miejsc zasługuje na szacunek i uznanie. Każda osoba przebywająca w takim miejscu  powinna o tym pamiętać. Będąc w naszym malowniczym mieście warto zobaczyć:

Pomnik Pamięci Narodu Tym, którzy życie Polsce oddali 1939-1989

To dawny Pomnik Armii Krajowej, który został odsłonięty w 1950 roku dla upamiętnienia wyzwolenia Brzozowa spod okupacji niemieckiej. Na pomniku widniał napis: Wieczna cześć i chwała bohaterom Armii Czerwonej, poległym w walkach o wolność wszystkich ludów.11 listopada 1992 roku pomnik projektem Adama Zarycha z Bliznego został zmieniony na ówczesny wygląd z inicjatywy koła Światowego Związku Żołnierzy AK. Dotychczasowy napis Tym, którzy życie Polsce oddali 1939-1989 został poświęcony Polakom, którzy polegli w walkach o Polskę. Na pomniku umieszczony jest orzeł będący symbolem walki z faszyzmem i komunizmem. Pomnik znajduje się przy Parku Jordanowskim przy skrzyżowaniu ulic: Armii Krajowej, Moniuszki i Parkowej. Stanowi centrum uroczystości majowych i listopadowych. Warto go zobaczyć, jednocześnie oddając hołd poległym żołnierzom walczącym o Polskę. Bardzo często odwiedzany jest przez dzieci i uczniów z placówek oświatowych znajdujących się na terenie gminy.

Pomnik 500-lecia bitwy pod Grunwaldem

Pomnik upamiętniający 500-lecie bitwy pod Grunwaldem z figurą Matki Bożej Królowej Korony Polski i rzeźbą orła z rozpiętymi skrzydłami u jej podstaw. Pod figurą Królowej Jadwigi umieszczona jest tablica z napisem: „KRÓLOWEJ KORONY POLSKIEJ I. WIĘC KATOLICKO-SPOŁECZNY W 500. ROCZNICĘ GRUNWALDU 1910.”. W przedniej części podstawy pomnika znajduje się kolejna tablica upamiętniająca rok odnowy i przebudowy w lipcu 1946 r. Pomnik wystawiono w 1910 roku. Inicjatorem budowy figury był senator Stanisław Biały, natomiast autorem lwowski rzeźbiarz Władysław Gawliński. Pomnik znajduje się na skraju małego parku na Placu Grunwaldzkim, obok dworca PKS.  

Mogiła Konfederatów Barskich

Jest  gratką dla poszukiwaczy wszelkich śladów działań konfederatów barskich.  Znajduje się na pograniczu Brzozowa i Starej Wsi, przy głównej drodze wojewódzkiej. Obelisk przybiera formę kolumny z czworoboczną kapliczką zwieńczoną żelaznym krzyżem. Fundatorem monumentu w ok. 1830 roku był ksiądz Józef Sacher- jezuita ze Starej Wsi.  Przy ulicy Rzeszowskiej w Brzozowie na cmentarzu komunalnym znajduje się miejsce spoczynku konfederatów barskich. Polegli oni w miejscowości Stara Wieś i pierwotnie byli tam pochowani. W 1830 roku ich szczątki ekshumowano i w dwóch trumnach złożono na obecnym miejscu spoczynku. Nieznana jest liczba pochowanych.

Pomnik Matki Boskiej Częstochowskiej

Znajduje się przy Parku Jordanowskim przy skrzyżowaniu ulic: Armii Krajowej, Moniuszki i Parkowej. Pomnik upamiętnia pobyt kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Brzozowie. Wystawiono go w październiku 2003 roku. Pomnik zaprojektował i wykonał Bogdan Biernat z Krosna. Ta figura jest szczególnie ważna dla czcicieli Matki Boskiej, ale także stanowi centrum uroczystości święta majowego i święta listopadowego.

Pomnik św. Józefa Sebastiana Pelczara

Znajduje się na placu przy brzozowskiej kolegiacie, na skwerze zieleni. Wystawiono go w pierwszą rocznicę kanonizacji św. Józefa Sebastiana Pelczara. Pomnik przedstawia wykonaną z mosiądzu postać naturalnych rozmiarów, ustawioną na betonowej podstawie, na której umieszczono pamiątkową tablicę z inskrypcją: „Św. Józef Sebastian Pelczar 1842-1924 w pierwszą rocznicę kanonizacji - Brzozów Maj 2004”. Pomnik został poświęcony przez abp Józefa Michalika 12 maja 2004 roku.

Pomnik króla Kazimierza Wielkiego

Znajduje się przy I Liceum Ogólnokształcącym w Brzozowie. Pomnik przedstawia popiersie króla ustawione na wysokim cokole, który jest patronem liceum. Poniżej umieszczono pamiątkową tablicę z inskrypcją: „Kazimierz Wielki 1310-1370”. Pomnik postawiono z okazji 100-lecia szkoły i odsłonięto go 19 września 2009 roku. Autorem monumentu jest Marian Konieczny z Jasionowa, fundatorem zaś starosta brzozowski.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3266