Wieś - ropy naftowej

Adres:

Turze Pole

Turze Pole – malownicza wieś leżąca w gminie Brzozów

Będąc na naszej brzozowskiej ziemi warto wybrać się do wsi Turze Pole - malowniczej, urzekającej krajobrazem  miejscowości kryjącej wiele historii. Wieś ta znana jest przede wszystkim z wydobycia ropy naftowej. Pierwsze prace poszukiwawcze na terenie złoża ropnego rozpoczęto w 1885 roku, ale pierwsze prace wiertnicze rozpoczęto dopiero w 1890 r. Jednak nasilenie ruchu wiertniczego przypada dopiero na okres II wojny światowej. Produkcję na najwyższym poziomie udało się utrzymać dopiero w latach 1948-1950.

Wieś kryje ciekawą legendę, według której na północ znajduje się wzgórze Patria (383 m n.p.m.), pod którym miał być ukryty tunel stanowiący niegdyś schronienie dla okolicznych mieszkańców. Ze względu na walory krajobrazowe, miejscowość przyciąga turystów jak i mieszkańców okolicznych terenów. Swoim krajobrazem zaprasza na przyrodniczą wycieczkę, ale także na przejażdżkę rowerową. Można się tu poczuć tak spokojnie, leniwie oraz odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku i hałasu.

 Wieś znana jest także z faktu, że to właśnie stąd pochodził prof. Walerian Pańko – współtwórca ustawy o samorządzie terytorialnym, prawnik związany z Uniwersytetem Wrocławskim i Śląskim, prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK), autor wielu prac naukowych, a od 1980 r. związany z ruchem „Solidarność”.Obecnie Zespół Szkół w Turzym Polu nosi jego imię. 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4139