Dolina Pięciu Stawów

Adres:

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska jeszcze do niedawna w powszechnej świadomości była kojarzona głownie z górami i narciarstwem. Dopiero od kilu lat wraz z budową nowoczesnych parków wodnych zasilanych ze źródeł termalnych gminę zaczęto kojarzyć z wodą.

Okazuje się ze to błąd, bowiem od zawsze bogactwem Bukowiny była woda! Na terenie gminy Bukowina Tatrzańska znajduje się aż 8 jezior, z których 6 kojarzy chyba każdy. Poza Morskim Okiem, największym zbiornikiem wodnym w Tatrach na terenie gminy leża wszystkie akweny znajdujące się w słynnej Dolinie Pięciu Stawów. Dolina Pięciu Stawów to górna cześć Doliny Roztoki, która jest położona w Tatrach Wysokich. W geologicznego punktu widzenia to wysokogórska, polodowcowa dolina, która jest nieodmłodzonym odcinkiem doliny pliocenskiej. Obszar o długości 4 km i powierzchni około 6, 5 km kwadratowego znajduje się w obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego. Rozciąga się na wysokości od 1625 do 1900 m n. p.m. W skład jezior znajdujących się w Dolinie wchodzą Wielki Staw Polski, Zadni Staw Polski, Czarny Staw Polski, Mały Staw Polski, Przedni Staw Polski oraz Wole Oko. Mino, że akwenów jest 6, nazwa uwzględnia tylko pięć pierwszych, bowiem ostatni staw jest zbiornikiem okresowym. Wole Oko jest położone na wysokości 1862 m n. p.m, a jego głębokość i powierzchnia jest zmienna. Największym z całej szóstki jest Wielki Staw Polski. Ponadto jest najgłębszym jeziorem w Tatrach z dnem położnym 79, 3 metra poniżej lustra wody. Położy jest na wysokości 1665 m n. p.m. Drugi najwyżej położony staw w Polsce to Zadni Polski Staw. Ten zbiornik o powierzchni nieco ponad 6, 5 ha leży na wysokości 1890 m n. p.m. w zimie jego powierzchnia może być skuta nawet kilkumetrowym lodem. Głębokość tego akwenu to niecałe 32 metry. Pozostałe zbiorniki znajdujące się w przepięknie położone nie są już ani tak duże, a ani głębokie, jak opisane powyżej. Na turystów wyruszających w kierunku Doliny Pięciu Stawów czeka schronisko PTTK położone nad Przednim Stawem, a także Schronisko Nad Małym Stawem.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2650