Dolina Roztoki

Adres:

Bukowina Tatrzańska

Tatry niewątpliwi cechują się wyjątkowo malowniczym krajobrazem. Niż zatem dziwnego w tym, że posiadają one grono swoich zagorzałych miłośników, wracających niczym bumerang w te wyjątkowe okolice.

Zarówno bowiem zimą, jak i latem ogrom malujących się pod sklepieniem szczytów budzi w przyjezdnych niesamowite wrażenie. Same Tatry mają wiele pięknych miejsc, które z pewnością warto zobaczyć. Jednym z takich miejsc jest właśnie Dolina Roztoki. Dolina ta jest położona w Tatrach Wysokich na wysokości ponad tysiąca metrów nad poziomem morza i swym zasięgiem obejmuje około siedmiu kilometrów kwadratowych. Pięknym elementem tego malowniczego krajobrazu jest niewątpliwie płynący po dnie doliny potok Roztoka, który tworzy imponujących rozmiarów wodospad, najwyższy właściwie w całej Polsce wodospad Siklawa. Wodospady i potoki nadają zawsze krajobrazom bajkowy wygląd i magiczną aurę. Niż zatem dziwnego, iż Dolina Roztoki uchodzi za jedną z najpiękniejszych okolic w Tatrach, choć przepięknych miejsc z pewnością tutaj nie brakuje. Przy samym dole, naturalną granicę dla Doliny stanowią Wodogrzmoty Mickiewicza, czyli mniejsze występujące tam wodospady. Dolinę Roztoki zdobi bardzo stary las świerkowy, którego korzenie sięgają nawet czterystu lat lecz nie jest to jedyna roślinna atrakcja tej okolicy. Na miłośników botaniki czeka tutaj bowiem nie lada gratka bardzo rzadki jarząb nieszpułkowy oraz występujący wyłącznie w tatrach i to w bardzo niewielu miejscach gnidosza Hacqueta. Wyjątkowa roślinność tatr jest często chroniona, dlatego też niektóre okazy można obserwować tylko tutaj. Przez Dolinę Roztoki prowadzą dwa szlaki turystyczne bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Jeden zielony i drugi czarny. Z lotu ptaka dolina maluje się wyjątkowo zatem pięknie – Wielki Staw Polski, Roztoka oraz wodospady a do tego zieleń lasów i porastającej latem zbocza kosodrzewiny, jak i liczne usypiska skalne i skarpy tworzą bowiem krajobraz bardzo zróżnicowany i interesujący. Pewnością warto tutaj zawitać – zwłaszcza latem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2279