Dolina Waksmudzka

Adres:

Bukowina Tatrzańska

Poza wieloma bardzo znanymi i popularnymi miejscami w Tatrach, znajdują się jeszcze mało uczęszczane i niedostępne dla turystów obszary. Jednym z takich miejsc jest Dolina Zbójnicka, w której w dawnych czasach schronienia szukali rozbójnicy.

Dolina Waksmundzka bo o niej mowa, to obszar położony w Tatrach Wysokich, na którym obecnie znajduje się ścisły rezerwat przyrody. Większa cześć całej doliny jest niedostępna dla turystów, a jedynie w dolnej części przebiegają trasy turystyczne. Obszary Doliny Waksmundzkiej są schronieniem dla niedźwiedzi, a także świstaków tatrzańskich, kozic czy jeleni. Unikatowe ukształtowanie terenu i klimat sprawiają, że rosną tu rzadkie gatunki rośli. Z geologicznego punktu widzenia Dolina Waksmundzka jest odgałęzieniem Doliny Białki i sąsiaduje z Doliną Roztoki, Dolina Pańszczycą i Dolina Pięciu Stawów. Powierzchnia tego terenu ukształtowanego przez lodowiec to około 6 km kwadratowych. Na tak niewielkiej przestrzeni różnica poziomów dochodzi do prawie 700 metrów. W najniższej partii doliny, na wysokości 1250 m n. p.m. biegnie szlak na Rusinową Polanę, najwyższą cześć natomiast stanowi Zadnia Waksmundzka Równina położona na wysokości 1900 – 1960 m n. p.m. znajdują się tu dwa małe jeziorka, zwane Waksmundzkimi Stawikami. Górna partia Doliny Waksmundzkiej jest wyłączona z ruchu turystycznego. Kiedyś przez Dolinę biegł znakowany szlak na Krzyżne. Dziś tyko przed dolną cześć biegną trasy turystyczne. Nieskalane widoki Waksmundzkich terenów można wędrując kilkoma szlakami. Głowna trasa czerwona z Toporowej Cyrhli do Morskiego Oka wiedzie między innymi przez Rówień Waksmundzką. Można wybrać również szlak czarny z Rusinowej Polany w kierunku Polany Pod Wołoszynem. Niebieski szlak natomiast zahacza Dolinę Waksmundzka biegnąc z Zazadniej i doliny Filipki przez Rusinową Polanę do Palenicy Białczańskiej. Dolina Waksmundzka to jedno z najpiękniejszych miejsc w tatrach, które skrywa wiele tajemnic przed turystami. O jego wyjątkowości wiedzieli już wieki temu zbójnicy, którzy wybrali sobie to niedostępne miejsce na kryjówki.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1833