Droga na Rynias

Adres:

Bukowina Tatrzańska

Na Podhalu znajduje się wiele malowniczo położonych miejscowości, które z całą pewnością mogą być alternatywą dla popularnego, choć zatoczonego Zakopanego.

W przeciwieństwie do zimowej stolicy Polski, małe ośrodki oferują kameralne i spokojne otoczenie. Poza tym w małych miejscowościach w Tatrach można znaleźć noclegi w klimatycznych drewnianych chatach, które są utrzymane w lokalnym klimacie. Z całą pewnością to ciekawa propozycja w porównaniu z nowymi, modernistycznie urządzonymi apartamentowcami czy pokojami hotelowymi. Jedną z miejscowości, które warto odwiedzić jest rozciągająca się na wysokości od 800 do 1000 m n. p.m wieś Brzegi. Położona w gminie Bukowina Tatrzańska osada jest znana z punktu widokowego o nazwie Głodówka. Z tego miejsca można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr. Poza tym turyści przyjeżdzający w te okolice mogą liczyć na przepiękne leśne krajobrazy, ciszę i spokój oraz doskonałe warunki do uprawiania wszelkiej aktywności fizucznej. W sezonie zimowym to jest tu gdzie pojeździć na nartach zjazdowych czy biegowych. W okresie letnim można wybrać się na pierwsze lub rowerowe wędrówki po tutejszych trasach. Brzegi nie są klasyczną zwarta osadą. W jej skład wchodzi zarówno położone osiedle Rynias, a także tereny w okolicy Morskiego Oka oraz Doliny Pięciu Stawów. W Brzegach wiele miosników górskich wędrówek rozpoczyna wycieczki w stronę Łysej Polany czy Głodowki. Bardzo ciekawa trasą jest droga na Rynias. Rynias to polana znajdująca się na północno-wschodnim zboczu Cyrlhli, położonej na wysokości 830 -900 m n. p.m. na Polanie znajduje się także kilka domów, które oferują swoje usługi noclegowe. Polana ta jest położona niemal na skraju gminy Bukowina Tatrzańska, zaraz przy granicy ze Słowacją. Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej płynie rzeka Białka, które na tym terenie stanowi granicę miedzy państwami. Drogę na Rynias można rozpocząć w Brzegach, w okolicach ulicy Halnej nr 162. Na polanę i osiedle nie prowadzi asfaltowa droga. Pierwszy fragment trasy jest dość stromy. Kolejna cześć drogi wiedzie przez polanę i las. W międzyczasie mijamy potok, aby dotrzeć na otwarty wierch, skąd można podziwiać panoramę okolicy: Tatry oraz dolinę Białki. Rynias znajduje się zaledwie kilka minut marszu. Cała trasa z Brzegów powinna zając około godziny, bowiem to dystans niespełna 2 km w jedna stronę. Droga powrotna jest dokładnie taka sama.

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 4242