Szlak turystyczny Groń - Kotelnica - Białka Tatrzańska

Adres:

Białka Tatrzańska

Trasa zaczyna się w miejscowości Groń. Tu warto wspomnieć, że jest to wieś bardzo rozciągnięta.

Tak naprawdę położona jest w dolinie ograniczonej dwoma grzbietami na przestrzeni kilku kilometrów. Szlak startuje w górnej części wsi – Groń – Sewcy. W tej okolicy znajduje się zaledwie kilka budynków. Początek szlaku do polna droga biegnąca szczytem wierchu. Stad turyści mogą podziwiać przepiękna panoramę całej okolicy, zarówno majestatycznych Tatr, jak i doliny Bialki. Po około godzinie marszu na trasie pojawia się rozwidlenie dróg. Jedna z dróg wiedzie prosto pod lasem, a druga skręca w prawo. Należy wybrać tę drugą, która prowadzi do lasu. Zaledwie po kilku minutach leśna ścieżka kończy się w Kotelnicy Kotelnica to ośrodek narciarski położony na wschodnim zboczu masywu o tej samej nazwie. Szczyt tego wierchu położony jest na wysokości 918 m n. p.m. można zatrzymać się tu na chwile i ze zbocza stoku podziwiać rozciągające się krajobrazy na Kotlinę Nowotarską, Tatry oraz położona u stóp masywu Białkę. Finiszem całej trasy jest 2 kilometrowy odcinek wzdłuż wyciągu narciarskiego do Białki Tatrzańskiej. trasa ta jest sygnowana kolorem niebieskim. Podróż z Gronia kończymy w Białce Środkowej w okolicy kościoła. Cała trasa powinna zająć około 1 godziny i 20 minut. W tym czasie do pokonania jest dystans 6, 5 km. Warto wspomnieć, że w okolicy Kotelnicy szlak krzyżuje się z innymi trasami. Ze stacji narciarskiej można także wybrać się tak zwana „Droga Królewską” z Białki. Według legendy właśnie ta trasa z pomocą miejscowych górali podróżował król Jan Kazimierz do kraju ogarniętego potopem szwedzkim. Dzięki temu w późniejszych latach Biała cieszyła się licznymi nadaniami od króla w dowód podziękowania. Szlak prowadzący z Gronia do Białki przez stację narciarską Kotelnica Białczanska jest trasą oceniana przez turystów jako łatwa. Jedyna trudnością na szlaku jest strome dwukilometrowe zejście. Szlak nadaje się zarówno do pieszych wycieczek, jak i jazdy na rowerach. Wśród amatorów górskiego kolarstwa właśnie ten drugi fragment trasy cieszy się największym zainteresowaniem.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 10010