Szlak wzdłuż rzeki Białki

Adres:

Bukowina Tatrzańska

Bukowina Tatrzańska oferuje turystom przyjeżdżającym do gminy wiele atrakcji. Wystarczy wspomnieć, że najpopularniejsze miejsca w Tatrach znajdują się własne w gminie Bukowina Tatrzańska: Rysy, Morskie Oko, Dolina Piecu Stawów, liczne kompleksy narciarskie oraz powstałe w ostatnich czasach baseny z wodą termalną.

Co roku dzięki tym atrakcjom do Bukowiny przyjeżdża ponad milion turystów z całego świata. To jeden z najpopularniejszych polskich ośrodków turystycznych tętniących zżyciem przez cały rok. Bukowina to jednak nie tylko wysokie góry i szlaki wzgórz wierchów. Wysokogórskie trasy są bardzo urokliwe i malownicze, a widoki to niezapomniane doznania. Nie trzeba jedna wychodzić wysoko w góry, aby móc wędrować w przepięknym podhalańskim otoczeniu. Szlak wzdłuż rzeki Białki jest wyjątkowy. Nie ma tu stromych podejść czy skalistych urwisk. Wędrującym tą ścieżką nie dane jest także podziwianie panoramy Bukowiny i okolic. Klimta tego szlak buduje rzeka Białka, rwąca górska rzeka, płynąca u podnóży urwiska Litwinowej Grapy. Liczący 6, 5 km szlak oznaczony kolorem biało-niebieskim można pokonać w około 1, 5 godziny. To idealna trasa na wycieczki z dziećmi, nie ma trudnych podejść. Szlak wzdłuż Białki cieszy się popularnością także wśród rowerzystów i narciarzy biegowych. Na szlak bez najmniejszych kłopotów można dotrzeć z każdego punktu w Białce Tatrzańskiej. Trasa wiedzie wzdłuż całej Białki, kilkadziesiąt metrów od głównej drogi. Najlepiej wycieczkę zacząć na granicy Bukowiny i Białki w okolicy stacji benzynowej. Główną atrakcją trasy jest oczywiście majestatyczne kilkusetmetrowe urwisko Litwinowej Grapy. Rzeka Biała charakteryzuje się czystą woda, a jej nazwa wzięła się od jasnych kamieni, które znajdują się w korycie rzeki. Białe kamienie to granity, które nurt rzeki niesie z Tatr Wysokich. Szczególnie w okresach dużych przyborów niesione z rzeka piach i kamieni tworzą łachy, przez co bieg Białej dzieli się na wiele cieków, aby w dolnych patiach ponownie się połączyć. Tworzy to niesamowite rozlewiska, które nie są skarżone ludzka ingerencją.

Odwiedziłeś oceń:
(23 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 14841