Trasa rowerowa Bukowina Tatrzańska – Groń Kobylarzówka

Adres:

Bukowina Tatrzańska

Dla miłośników jednośladów w Bukowinie Tatrzańskiej znajdują się kilometry tras rowerowych. W ostatnim czasie Tatry stały się bardzo popularnym miejscem, do którego przyjeżdżają nie tylko kolarze amatorzy, ale i profesjonaliści.

Wystarczy nadmienić, ze w tych okolicach rozgrywany jest jeden z etapów największego polskiego wyścigu Tour de Pologne. Kręte drogi, mało uczęszczane przez samochody (Tiry maja zakaz poruszania się po tych drogach) z malowniczymi krajobrazami to doskonałe miejsce na rowerowe przejażdżki. W Bukowinie Tatrzańskiej jest wiele ścieżek rowerowych, ale można planować swoje własne. Wyczynowi kolarze mogą pokusić się o objazd Tatr droga wiodącą przez Polskę i Słowację. Trasa ta liczy około 250 km. Dla amatorów pozostaje na przykład trasa z Bukowiny Tatrzańskiej na Groń Kobylarzówkę. Długość tego szlaku to 29, 3 km, a szacowany czas przejazdu to około 7, 5 godziny. Szlak oznaczony na czerwono wiedzie niemal przez wszystkie miejscowości w gminie z Czarna Górą, Jurgowem, Brzegami Leśnicą i Białka na czele. Punktem końcowym jest przystanek PKS na Gronu Kobylarzówce. Podróż możemy rozpocząć w Dolnej Bukowinie na rondzie. Następnie przekraczamy rzekę Białkę i kierujemy się w stronę Jurgowa. Asfaltowa droga wiedzie równolegle do ścieżki spacerowej oznaczonej czerwonym kolorem. Po drodze mijamy kościół, kapliczkę p. w. Św. Jana Nepomucena, która ma chronić mieszkańców od wylewów rzeki. Nastepnie na skrzyżowaniu szlaków skręcamy w lewo, obierając kierunek na Bryjowy Potok, następnie doliny Wojtyczkowego Potoku, aby dotrzeć do remizy OSP, gdzie wracamy na główną drogę. Niestety zaraz skręcamy w lewo na utwardzaną drogę prowadząca nad Grocholowy Potok. Dlasza trasa wiedzie na przez osiedle Madeja i Katryniaki. W Jurgowie wjeżdżamy na drogę nr 49, aby dojechać do granicy z Brzegami. W tej rozciągniętej przez kilka kilometrów wsi skręcamy na w drogę na Koziniec (902 m n. p.m.). tu można podziwiać przepiękną panoramę Tatr oraz Kotlinę Orawsko-Nowotarską. Dalsza trasa wiedzie z przez Brzegi- Kucówki, aby na rozwidleniu dróg przy figurze Chrystusa skręcić w prawo w drogę asfaltową. Na kolejnym rozwidleniu dróg skręcamy w prawo w leśna ścieżkę. Punktem orientacyjnym może być kapliczka i Dom Zdrojowy „Rysy”. Kolejnym etapem trasy jest rondo „Na Klinie”, skąd kierujemy się na Leśnicę- Groń, mijając kompleks narciarski. Przy kapliczce „Brzezińskiego” odbijamy w prawo. Bieńkowskim Wierchem, wzniesieniem Koszarkowego Wierch, a następnie „Drogą Karolewską” mijając stację narciarską w Białce Tatrzańskiej i pokonując Potok Muchów docieramy do stacji docelowej - przystanku PKS w w Groniu – Kobylarzówce.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1578