Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

Adres:

Zagóra 86, 34-532 Czarna Góra

Telefon:

18 201 52 05

Czarna Góra to wieś położona na Podhalu, w gminie Bukowina Tatrzańska. Jest zarazem jedną z czternastu miejscowości należących do Polskiego Spisza.

Jest bardzo popularna wśród narciarzy, bowiem mieści się tu ośrodek sportów zimowych Koziniec, położony na zboczach góry Wierchowina. W Czarnej Górze jest jeszcze jedna atrakcja, która warto zobaczyć będąc w okolicy Bukowiny Tatrzańskiej. W północnej części wsi zwanej Zagóra mieści się drewniana zagroda, w której obecnie mieści się muzeum etnograficzne. W drewnianych obejściach można oglądać, jak wyglądało tradycyjne, bogate gospodarstwo spiskie. Dzięki temu możemy zobaczyć zamierzchły już świat chłopskiej kultury. Zagroda w czarnej Górze należała do bogatej rodziny Korkoszów, która obecnie żyje na Słowacji. W roku 1980 potomek założyciela Alojzego Chyżny, przekazał rodzinny majątek państwu, pod warunkiem stworzenia tam muzeum. Dzięki staraniom Muzeum Tatrzańskiego zorganizowano tam ekspozycję, która jest dziś udostępniona zwiedzającym. Dzięki Zagrodzie Korkoszów wiemy, jak wyglądał rozwój domostw na Spiszu. Od końca XIX wieku do lat 40 ubiegłego wieku zagroda była systematycznie rozbudowywana: od chałupy i stajni do rozbudowanego gospodarstwa. Rozbudowę zaczął wspomniany Alojzy, który po powrocie z Ameryki zaraz po I wojnie światowej dobudował „wielką izbę”. W latach 30 zagroda zyskała kamienną stajnię i wozownię. W kolejnym dziesięcioleciu powstała „pańska” izba (zwana także letnią) z osobnym wejściem i gankiem. Ta cześć domu służyła do przyjmowania gości lub organizowania rodzinnych uroczystości. Wyposażeniem zagrody to oryginalne używane w latach 40-tych na Spiszu. W kuchni można zobaczyć drewniane naczynia oraz umeblowanie. W tamtych czasach właśnie w kuchni skupiało się całe rodzinne życie, tu gotowano strawy, pracowano i spano. Wśród sprzętu znajdującego się na w pomieszczeniach gospodarczych znajduje się przędzenia lnu, wóz czy naczynia do transportu mleka. W zagrodzie znajdują się także osobiste rzeczy członków rodziny Korkoszy. Fotografie, prace malarskie na szkle czy tkane obrazy to własnoręczne działa utalentowanych członków rodziny.

 

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1791