Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Wstęp:

Płatny

Adres:

Jurgów 215, 34-532 Jurgów

Zagroda Sołtysów w Jurgowie jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego znajdującego się w Zakopanem. Zagroda ta jest niewątpliwie, poza malowniczym krajobrazem, największą atrakcją turystyczną okolicy.

Stanowi bowiem świadectwo dawnych dziejów i historii ludności zamieszkujących w odległych latach okolicę wsi. Zagroda znajduje się na polanie Podkólne a stanowią ją szałasy niegdyś znajdujące się na polanach jaworzyńskich a przeniesione na te rozległe tereny przez mieszkańców Jurgowa. Szałasy te liczą sobie ponad sto lat, co jak na drewniane zabytki jest czasem bardzo długim. Cała zagroda pod opiekę Muzeum tatrzańskiego dostała się dopiero po roku 1982. Wcześniej bowiem była własnością prywatnych właścicieli – potomków jej budowniczego, którzy jednak w latach powojennych postanowili przenieść się do bardziej nowoczesnego i wygodnego loku. W Zagrodzie natomiast pierwotnie utworzono ekspozycję etnograficzną mająca oddawać, jak wyglądało życie naszych ubogich raczej przodków na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Zagroda Sołtysów w Jurgowie stanowi właściwie jeden połączony kompleks zabudowań umieszczony pod jednym wspólnym dachem. Mieszczą się w ni natomiast zarówno dom mieszkalny z izbą i sienią, jak i zabudowania gospodarcze. Zagroda stanowiąca obecnie muzeum jest w pełni wyposażona, dzięki czemu zwiedzający mogą poznać zwyczaje mieszkających tutaj niegdyś ludzi. W izbie znajduje się piec i łóżko, jak również codzienne sprzęty gospodarstwa domowego służące przyrządzaniu posiłków oraz pasterstwu, z którego mieszkańcy Jurgowa utrzymywali się od wieków. Za sprawą bowiem uwarunkowań geograficznych i nieurodzajnej gleby była to jedyna słuszna forma utrzymania rodzin. Bardzo ciekawym elementem wystawy mieszczącej się w Jurgowskiej zagrodzie są stroje ludowe z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego wieku. Oryginalne eksponaty oddają bowiem styl ubierania się zarówno ubogich jak i bogatych mieszkańców i są jednymi z najcenniejszych tutejszych eksponatów.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2423