Muzeum Górnictwa Rud w Bukownie

Wstęp:

Bezpłatny

Adres:

ul.Kolejowa 30, 32-332 Bukowno

Muzeum Górnictwa Rud w Bukownie poświęcone jest historii górnictwa rud żelaza. Znajduje się w podziemiach budynku Zespołu Szkół,,Skałka”. Nie daleko Zakładu Górniczo- Hutniczego,,Bolesław".

Muzeum powstało w 1990 roku i jest systematycznie rozbudowywane i wzbogacane na każdy sposób, a część zebranych rzeczy została w latach 60 i 70 XX wieku zgromadzona w domu kultury Zakładów Górniczo- Hutniczych,,Bolesław” przez Pracownika ZGH, Edwarda Gawareckiego. Mniejsza część uległa zniszczeniom, zachowana ekspozycja została schowana, później przewieziona do obecnego muzeum. Aktualnie placówka zajmuje 13 pomieszczeń z eksponowanymi zbiorami, materiałami. Urządzona została również sztolnia z eksponatami używanymi w kopalniach jako środki transportu tj. lokomotywy akumulatorowe, wozy do przewozu ludzi i urobku oraz systemy wentylacyjne, sprzęt wykorzystywany w codziennej pracy m. in. zestawy kluczy, tablice informacyjne przy szybach zjazdowych. Ponadto w muzeum znajduje się pomieszczenie z ekspozycją etnograficzną, w której znajdują się eksponaty pokazujące życie codzienne na ziemi olkuskiej na przełomie XIX i XX wieku. Zaprezentowano również tradycje, pamiątki, zdjęcia oraz zwyczaje z tamtych czasów. Prezentowane zbiory muzealne to historia górnictwa i hutnictwa w poszczególnych okresach (m. in.: sposoby eksploatacji, sprzęt, ubiory) ozdobione licznymi modelami i tablicami informacyjnymi, procesy przetwarzania rud cynku i ołowiu. Przedstawiono również sprzęt współczesny wykorzystywany w kopalniach do ratowania życia, i nie tylko. Obiekt jest jedną z atrakcji Bukowna, którą warto zobaczyć. Muzeum pozwala zwiedzającym poczuć atmosferę prawdziwej kopalni. Dla jednych jest wspomnieniem czasów swej pracy, dla innych może jest zapoznaniem się z historią swojej przyszłej pracy. Wejście jest bezpłatne, wystarczy wcześniej umówić się na zwiedzanie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2600