Rezerwat przyrody Diabla Góra

Adres:

Bukowno

Rezerwat krajobrazowy i przyrody nieożywionej,,Diabla Góra” został utworzony w 1987 roku i ma powierzchnię 159 ha. Znajduje się na wzniesieniu (285 m n. p.m.) na Wzgórzach Opoczyńskich w Nadleśnictwie Przedbórz na terenie obrębu Reczków.

Utworzony na podstawie zarządzenia Ministerstwa Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych. Rezerwat jest siedliskiem naturalnych zbiorowisk roślinnych z wychodnimi skał piaskowych. Zadaniem rezerwatu jest zachowanie ukształtowania powierzchni, roślinności i krajobrazu oraz dokumentacja zjawisk geologicznych. Jest również miejscem pamięci narodowej z okresu powstania styczniowego oraz II wojny światowej. Diabla Góra to wspaniały punkt wznoszący się ponad Bukownem. Góra porośnięta jest 250- letnim lasem bukowym, jest to atrakcyjne miejsce na grzybiarzy. Można tutaj zobaczyć wyrobisko piasku Szczakowa. Zbocza góry tworzą triasowe wapienie, które są starsze o ok 100 mln lat od większości znajdujących się na Jurze. W bukowym lesie na zboczach Diablej Góry można napotkać na 87 gatunków roślin, w tym również chronione np. naparstnica zwyczajna, dziewięćsił, czosnek skalny. Na tym obszarze stwierdzono występowanie gniewosza plamistego, znajdującego się w,,Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt". Jest też tutaj jaskinia triasowa ( 70 m długości i 15 metrów głębokości), która jest niebezpieczna i trudna do zdobycia, więc decydują się tylko doświadczeni grotołazi. Jaskinia o poziomym rozwinięciu, ale miejscami korytarze są niskie i ciasne. Ze względu na spękanie stropów i ścian oraz dużej głębokości jaskini jest trudna do pokonania. Na szczycie ,,Diablej Góry” stoi pomnik, który upamiętnia czas okupacji niemieckiej podczas II wojny światowej, gdzie na ziemi opoczyńskiej działał i walczył 25 Pułk Piechoty Armii Krajowej. Co roku obywają się tu uroczystości poświęcone upamiętnieniu tamtego czasu.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 3419