Strefa ochronna Doliny rzeki Sztoły

Adres:

Bukowno

Rada Miejska w Bukownie 18 września 1996 roku wprowadziła ochronę indywidualną ,,Doliny rzeki Sztoły wraz ze sferą ochronną”. Trzeba pamiętać, że koryto Sztoły ma charakter naturalny. Woda ma lekko turkusowy kolor, ponieważ jest to woda głębinowa pompowana z źródeł wapiennych.

Rzeka Sztoła to wyjątkowo czyste wody, świadczy o tym liczne występowanie pstrągów. Rzeka przez wielki czas tworzyła swoją malowniczą dolinę rzeźbiąc wąwozy i zakola, które można podziwiać przez cały bieg tej rzeki. Dolina rzeki Sztoły posiada ogromny walor krajobrazowy, z uwagi na swój kształt, ponieważ posiada głębokie wcięcie w luźne piaski znajdujące się w jego dnie. Dolina jest dość kręta o stromych zboczach, bardziej w górnym biegu. W środkowym biegu rzeki przepływy są mocne. Od dolnej części biegu rzeki dno doliny się rozszerza i w tym miejscu tworzą się rozlewiska. Na prawo od głównych źródeł znajduje się wejście do dzikiej, malowniczo położonej doliny, na końcu której znajdują się kolejne źródła tej rzeki. Dolina Sztoły jednak ulega zmianie (na skutek działalności górniczej), ponieważ w części górnej rzeka okresowo wysycha. Natomiast pozostała część po połączeniu z kanałem południowym, ma wysokie stany wody. Sztoła przez cały czas otoczona jest lasami. Dolina Sztoły i jej najbliższe otoczenie stanowi miejsce występowania rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Z gatunków chronionych znalezionych na tym terenie to: wawrzynka wilczełyko, kruszczyka szerokolistnego, buławnika czerwonego, pomocnika baldaszkowatego, konwalię majową, kruszynę pospolitą. Wody dochodzą do zbiornika,,Leśny Dwór”, jednakże wysychać zaczyna 100 metrów przed zbiornikiem. Rzeka początkowo płynie w głębokiej dolinie w kierunku północno – zachodnim, a po kilku kilometrach wypływa ze zbiornika i stamtąd płynie w stronę Białej Przemszy, do której wpada w okolicach Sławkowa. Są plany, aby z racji na swój unikatowy charakter Dolina Sztoły wraz z jej najbliższym otoczeniem zyskały status zespołu przyrodniczo-krajobrazowego o powierzchni 500 ha.

Odwiedziłeś oceń:
(1 głos)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2540