Szlak Powstańców z 1863 roku w Bukownie

Adres:

Bukowno

Przyjemnym historycznym spacerem po gminie Bukowno, może być niebieski szlak pieszy, czyli ,,Szlak Powstańców z 1863 roku”. Całkowita długość trasy to około 20 kilometrów.

Jest to spokojna wycieczka, z wieloma atrakcjami, częściowo sakralna. Szlak rozpoczyna się w centrum Olkusza. Tutaj możemy zobaczyć Bazylikę św. Andrzeja z malowidłami i organami renesansowymi z lat 1612-1623. Znajdują się też tutaj Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej, Muzeum PTTK-Polskie Towarzystwo Turystyczno- Krajobrazowe, Muzeum Afrykanistyczne (jedyne tego rodzaju w Polsce) i wiele innych zabytków, atrakcji, które warto zobaczyć. Później trasa prowadzi przez Parcze i Stary Olkusz w kierunku Krzykawki. Tam podczas Powstania Styczniowego, 5 maja 1863 roku rozegrała się bitwa, w której zginął płk. Francesco Nullo i został pochowany na olkuskim Starym Cmentarzu. Możemy tam również zobaczyć symboliczną mogiłę między nagrobkami. Obelisk przedstawia złamane drzewo z napisami w języku polskim i włoskim: ,,Ziemio, bądź matką prochom bohaterów poległych za wolność Twoją”. We wsi Krzykawka znajduje się też pomnik Francesco Nullo warty uwagi. Będąc w miejscowości Krzykawka warto obejrzeć dworek szlachecki wzniesiony przed 1724 rokiem. W dalszą część trasy udajemy się do miejscowości Sławkówka. Zobaczymy Kirkut, czyli cmentarz żydowski, który został założony w 1907 roku. Spoczywa na nim ponad 200 Żydów, którzy zamieszkiwali tutejszą okolicę. Dalej udajemy się na rynek w Sławkowie, gdzie zachował się tu średniowieczny układ architektoniczny, budynki z podcieniami wsparte na kolumnach. Ciekawą atrakcją jest drewniana studnia na rynku. Ze Sławkowa udajemy się do miejscowości Bukowno, gdzie kończymy wycieczkę. Jednak tam atrakcji, na które warto zwrócić uwagę nie brakuje np. Muzeum Górnictwa Rud i Zbór Kościoła Wolnych Chrześcijan.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1441