Synagoga w Busku-Zdroju

Adres:

Partyzantów 6, Busko-Zdrój

W malowniczej, małej miejscowości Busko - Zdrój w województwie świętokrzyskim znajduje się synagoga, która została zbudowana w roku tysiąc dziewięćset dwudziestym dziewiątym.

W trakcie krwawych walk toczonych podczas drugiej wojny światowej, wojska hitlerowskie zniszczyły to sakralne miejsce i zorganizowali w nim magazyn, w którym przechowywano było zboże. Synagoga została zbudowana w sposób rzemieślniczy z kamienia i cegły na planie niedużego prostokąta. Budynek zwieńczony jest dachem trójspadowym. Front budynku został nieotynkowany i widoczny jest surowy kamień w odróżnieniu do elewacji bocznych. Sala modlitewna niegdyś znajdowała się w części wschodniej budynku, zwieńczona płaskim stropem. Od strony zachodniej swoje miejsce miał mały przedsionek. Synagoga na parterze wbudowane ma prostokątne okna małej wielkości, natomiast wielkie półkoliście wykończone okiennice znajdują się na piętrze pierwszym. W dzisiejszych czasach niestety nie ma zachowanych żadnych elementów, które pochodziłyby z okresu świetności synagogi. Obecnie budynek należy do prywatnej osoby i nie pełni już funkcji sakralnej. Mimo wpisania do rejestru zabytków, dzisiaj znajdują się w niej sklepy spożywcze oraz ze sprzętem AGD i RTV. Budynek wewnątrz został zmodernizowany przez co nie ma możliwości podziwiania stuletniej tradycji, natomiast elewacja zewnętrzna jest zaniedbana i nie przechodzi żadnych restauracji, więc osoby nie wtajemniczone mogą nawet nie zauważyć, że mają przyjemność przechodzić obok synagogi. Jest to miejsce, które mogło być dodatkową atrakcją na mapie turystów zwiedzających Busko Zdrój, niestety tak się nie dzieje. Będą na ulicy Partyzantów 6 warto oczywiście obejrzeć budynek z zewnątrz, aby zobaczyć chociażby fasadę, która została zachowana w niezmienionym stanie. Uzdrowiskowa miejscowość w swojej ofercie posiada wiele innych miejsc wartych zobaczenia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1114