Cmentarz wojenny z I wojny światowej w Zaraszów-Kolonia

Adres:

Zaraszów-Kolonia

Powiat lubelski posiada bardzo długą i ciekawą historię. Cała Lubelszczyzna jest terenem gdzie w latach 1914-1915 toczyło się wiele walk na frontach I wojny światowej.

Miasta i wioski uległy dużym zniszczeniom, tysiące ludzi poniosło śmierć. Po wojnie odbudowano dwory i budynki i wszystko powoli wróciło do normalności. O okrucieństwie wojny dzisiaj przypominają głównie groby i cmentarze wojenne, na których spoczywają setki, często bezimiennych żołnierzy Niektórzy z nich pochodzili z różnych, nawet najbardziej odległych stron świata a teraz spoczywają na obcej ziemi, z dala od ojczyzny i rodzin. W Zaraszowie - Kolonii zobaczyć można taki zabytkowy cmentarz wojenny, pochodzący z okresu pierwszej wojny światowej. Nekropolia znajduje się przy drodze prowadzącej z Bychawy do Wysokiego. Aby do niej trafić wystarczy kierować się w stronę kopca, ukrytego między drzewami. Usytuowany został na skarpie, w północnej części wsi. Posiada on kształt prostokąta o wymiarach 24m na 30. Nekropolię otacza niewielki wał. Spoczywa tutaj około 460 żołnierzy. W trzech zbiorowych mogiłach, które mają kształt kopców o różnych wysokościach, pogrzebano bohaterów, poległych w walkach w latach 1914 – 1915. Znajdują się tutaj groby żołnierzy austro - węgierskich i rosyjskich. Na jednym z kopców postawiony został wysoki, metalowy krzyż. O przeszłości i historii miast i wiosek dowiemy się z książek i z opowiadań a cmentarz jest namacalnym dowodem na to jak tragiczne losy spotkały wielu żołnierzy, którzy walcząc o wolność ginęli z rąk wroga. Dlatego też tak ważne jest aby takie miejsca zachowywać i dbać o nie. Dla przyszłych pokoleń to bardzo ważne aby pamięć o tych ludziach trwała. Cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej w Zaraszowie – Kolonii to niemy świadek okrucieństwa wojennego ale i bohaterstwa żołnierzy.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1190