Ruiny Zamku Bychawa

Adres:

Pileckiego, 23-100 Bychawa

W województwie lubelskim położona jest niewielka ale ciekawa, miejsko – wiejska Gmina Bychawa. Warto zobaczyć tutaj kilka interesujących miejsc.

Jednym z nich są ruiny bychawskiego zamku. Znajdują się one w północno – zachodniej części miasta, nazywanej Podzamczem. Zamek wybudowany został przez Mikołaja Pileckiego w pierwszej połowie XVI wieku. Otoczony z trzech stron stawami i fosą, przez lata pełnił funkcje obronne. Do budowy zamku użyto cegły i białego kamienia. W późniejszych latach, kolejny właściciel - Karol Łaniewski, przebudował zamek i zmienił jego formę na klasycystyczną. Wygląd zmieniała cała elewacja a budynek został rozbudowany w kierunku wschodnim. Niestety w XIX wieku, pożar znacznie uszkodził budowlę. Dzisiaj o jego latach świetności przypominają tylko ruiny. Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty ścian. Jeszcze w latach sześćdziesiątych na wewnętrznych ścianach zamku można było zobaczyć pozostałości po polichromii, malowidła i dekoracje. Na północ od zamku możemy zobaczyć dość dobrze zachowany dwór Duniewskich, pochodzący z XIX wieku i zabudowania gospodarcze, w skład których wchodzą trzy spichlerze, obory i czworaki. Dobrze zachowała się również kapliczka, której pochodzenie datuje się na połowę XIX wieku. Ciekawe jest już samo jej ulokowanie, ponieważ zbudowana została przy rozstajach dróg, na planie trójkąta o ciętych narożach. Od strony wschodniej znajduje się wnęka, w której kiedyś zapewne stała figura świętego. Jako ciekawostkę można dodać, ze z zamkiem związane są różne legendy. Jak na „szanujące” się ruiny przystało i tutaj w księżycowe noce można zobaczyć Białą Damę. Mieszkańcy Bychawy twierdzą, że jest to zapewne Ewa Gałęzowska, dawna mieszkanka zamku, która uwielbiała muzykę i organizowała wspaniałe bale. Dzisiaj pewnie z tęsknotą przemierza zamkowe korytarze w poszukiwaniu gości.

Odwiedziłeś oceń:
(2 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2623