Zespół dworsko-parkowy w Gałęzowie

Adres:

Gałęzów

Gałęzów to mała wieś, położona w województwie lubelskim, w gminie Bychawa. Znajduje się tutaj ciekawy zespół dworsko – pałacowy.

Początki tego dworu sięgają XV wieku. Właścicielami obiektu była wówczas rodzina Gałęzowskich. W XVIII wieku nowymi gospodarzami dworu została rodzina Skarbek - Kiełczewskich, spokrewniona z poprzednimi właścicielami i to oni właśnie założyli park spacerowy i ogród. Na pewno zadbali aby w parku znalazły się piękne drzewa i rośliny, może nawet egzotyczne. Od tego czasu kolejni mieszkańcy dworku dbali i utrzymywali tę zieleń. Było to wymarzone miejsce na spacery i odpoczynek. Droga obsadzona lipami, dawała schronienie przed upałem w letnie dni a jesienią z okna dworu roztaczał się z pewnością piękny widok na drzewa mieniące się różnymi kolorami. Obok wyniosłych lip, park porastały także wysokie dęby a także niskie bukszpany. W starych pamiętnikach jakie prowadził Bolesław Limanowski - nauczyciel syna Koźmianów, można wyczytać, że park był ważnym miejscem dla mieszkańców dworu. Po lewej stronie dworu znajdował się staw, do którego wpadał potok Samicy. W pobliżu dworku było też wzgórze, które zamieniono w park z alejkami, spacerowymi, ławeczkami a nawet altanką. Łatwo wyobrazić sobie jak kolejni mieszkańcy dworu spacerowali parkowymi alejkami i odpoczywali przy śpiewie ptaków. Z pewnością w czasach świetności dworek stanowił ośrodek kultury i był wzorem dobrego zagospodarowania. Warto dodać, że w dworku tym urodził się poeta Kajetan Koźmian. Zespół dworsko – parkowy przez wiele lat zmieniał właścicieli, obecnie jest remontowany i odnawiany. W 1981 roku obiekt trafił na listę rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Zarówno ruiny dworu Koźmianów jak i otaczający je park przedstawiają dużą wartość dla województwa lubelskiego jak i całego kraju.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2251