Drewniany kościół w Gołkowicach

Adres:

1 Maja 133, 44-341 Gołkowice

Drewniany kościół w Gołkowicach wybudowany został w 1766 roku. W pierwszych latach swojego istnienia był pod opieką protestantów, jednak po II Wojnie Światowej zaczął pełnić funkcję ewangelickiej świątyni.

Przez wiele lat kościół nie był ani restaurowany ani też remontowany w żaden sposób. Dopiero w 1933 roku jeden z nyskich konserwatorów – Łukasz Mrzygłód podjął się odnowienia ołtarza, który powstał w na przełomie lat 1450 – 1480. Ołtarz ten w latach 70 XX wieku został przeniesiony do opolskiej katedry gdzie jest do dziś. Cały kościół bardzo ucierpiał podczas największej powodzi w 1997 roku, mimo to nie podjęto decyzji o jego odnowieniu. Podłoga w Kościele się zapadła i zostało bardzo zalane prezbiterium. W latach 90 zostało naprawione poszycie kościoła, a w 2013 roku cały obiekt został dokładnie oczyszczony i odnowiony. Drewniany kościół w Gołkowicach w województwie opolskim jest zabytkiem wpisanym w rejestr zabytków polskich. Jest to bardzo ciekawy budynek pod względem konstrukcyjnym jak i historycznym. Architektura jest orientowana o zrębowej konstrukcji. Cały obiekt wzniesiony jest na podmurówce. Jest to obiekt, który warto zobaczyć tym bardziej, że przez tyle lat został utrzymany w dobrym stanie. Można się przy nim wyciszyć, a przede wszystkim bardziej poznać styl budownictwa z 1760 roku. Jest to niezwykły pomnik historyczny jak i kunszt architektury i sztuki. Dziś kościół istnieje pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i jest kościołem rzymskokatolickim. Jego fundatorem był sam hrabia Ernest von Gotz. Wnętrze Kościoła to przede wszystkim trójbocznie zamknięte prezbiterium do którego przylega prostokątna zachrystia. Całe wnętrze pochodzi z okresu baroku, który jest bardzo wyraźny zarówno w architekturze jak i jego wyposażeniu wśród którego można zauważyć wiele zabytków jak na przykład prospekt organowy czy też ława kolatorską.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1884