Mury obronne z basztą z XVI wieku

Adres:

46-220 Byczyna

 

Byczyna to miasteczko niemal w całości zachowanymi, ceglanymi murami miejskimi, dzięki którym nazywane jest czasem "opolskim Carcassonne". Historycy uważają że Byczyna była ważnym grodem już we wczesnym średniowieczu. Nadanie praw miejskich datuje się wstępnie na rok 1228 ale dokładna data jej nadanie nie jest znana . W XIV i XV to były trudne czasy dla miasta, gdzie odbyło się wiele walk, rabunków a przede wszystkim miasto pełne zmian władców. I to właśnie z tych czasów pochodzą owarowania i wieże miejskie .

W XVI wieku, 24 stycznia 1588 r.,Byczyna zapisała się na stałe na kartach polskiej historii. Wojska dowodzone przez Jana Zamoyskiego pobiły pod Byczyną arcyksięcia Maksymiliana Habsburga pretendującego do polskiego tronu. Obie armie liczyły po ok. 6 tys. żołnierzy, a w bitwie zginęło ich w sumie ok. 3 tys.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1314