Dwór Starostów Chęcińskich

Adres:

Podzamcze 45, 26-060 Podzamcze

Dwór Starostów Chęcińskich wchodzi w skład zespołu dworskiego, który jest położony przy drodze krajowej nr 7 w Chęcinach.

Wybudowano go na niewielkim skalistym wzgórzu, a w pobliżu znajdował się obronny folwark. Prawdopodobnie powstał z polecenia starosty chęcińskiego, Stefana Bidzińskiego. Na łagodnych stokach, południowych, odtworzono przepiękne ogrody barokowe. Z kolei po drugiej stronie dworu podziwiać można pozostałości po okazałej fosie. Zespół jest oddalony trzy kilometry od zamku. Warto wiedzieć, że jeszcze do początku siedemnastego wieku zamek pełnił funkcję militarną oraz urzędową. Został jednak zniszczony podczas rokoszu i w 1613 roku rozpoczęto jego odbudowę. Przy okazji postanowiono również rozbudować kompleks. Właśnie wtedy na terenie folwarku budynkiem głównym stał się przepiękny parterowy dwór. Nieopodal stała między innymi stajnia, obora, budynek gospodarczy itd. Oczywiście zespołu nie ominęły zniszczenia związane z potopem szwedzkim. Przystąpiono jednak ponownie do odbudowy przepięknej rezydencji. Była ona przykryta czterospadowym ogromnym dachem, krytym gontem. Poddasze prawdopodobnie przeznaczone było typowo na cele mieszkaniowe. Budynek folwarczny był najprawdopodobniej dużo skromniejszy. Rezydował tu między innymi podstarosta. Oprócz tego funkcjonowała tu część z piekarnią. Kompleks miał również imponujące piwnice. Obecnie dwór ten przeszedł renowację, bowiem w 2012 roku został przejęty przez Regionalne Centrum Naukowo-Techniczne. Dziś pełni on rolę Centrum Konferencyjno-Szkoleniowego. Istnieje również możliwość zwiedzania zabytku z przewodnikiem. Odbywa się to w następujące dni: wtorek-czwartek (8. 00-16. 00), sobota-niedziela (9. 00-17. 00). Konserwatorski remont przeszła także okazała barokowa Brama Triumfalna, którą wybudowano na cześć króla Jana III Sobieskiego.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1771