Góra Leśna - Kamieniołom

Adres:

Chęciny

Góra Leśna to miejsce, które słynie z nieczynnego już kamieniołomu.

Warto przede wszystkim wiedzieć, że idealnie odsłania tam się profil wapieni, które pochodzą z górnej jury. Są to głównie przepiękne wapienie oolitowe oraz wapienie pasiaste, bardzo interesujące i zjawiskowe. Co ciekawe, środowisko, w którym tworzyły się te wapienie przypomina obecne płycizny Bahamów. W pobliżu tego wyjątkowego kamieniołomu wiedzie czarny szlak rowerowy Architektury Obronnej. Jest to bardzo interesujący szlak, który może zapoznać nas z największymi architektonicznymi (i nie tylko) atrakcjami regionu. Jego długość wynosi aż 500 kilometrów i prowadzi przez prawie 40 obronnych obiektów. Między innymi jest to Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, zamek w Sandomierzu, Chęcinach itd. Oprócz tego pięćset metrów dalej, na północ znajduje się Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne, które z pewnością spodoba się zarówno tym najmłodszym turystom, jak i dorosłym. Atrakcją turystyczną jest również okazała meandrująca rzeka Czarna Nida. Warto wiedzieć czym charakteryzuje się wspominany wyżej wapień oolitowy. Otóż składa się on z ooidów, czyli kulistych wapiennych ziaren, które powstały w efekcie wytrącania węglanu wapnia wokół ziarna inicjalnego, czyli zarodka krystalizacji. Ooidy są niewielkich rozmiarów, poniżej 2 mm. Przypominać mogą ikrę ryb. Z kolei wapienie pasiaste, które również występują na tym terenie są złożone z naprzemiennych warstw ooidów oraz mikrytu. Poszczególnych ziaren mikrytu nie można rozróżnić gołym okiem, a nawet pod mikroskopem często się to nie udaje. Okazuje się, że Góry Świętokrzyskie skrywają dla turystów wiele tajemnic i uroków. Koniecznie trzeba przyjechać tu na nieco dłuższy czas. To doskonałe miejsce do nauki geologii oraz szeroko pojmowanej przyrody. Na pewno nikt nie będzie żałował wizyty w tym przepięknym miejscu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1353