Góra Miedzianka

Adres:

Chęciny

Góra Miedzianka znajduje się w przepięknych Górach Świętokrzyskich, a jej wysokość bezwzględna wynosi 354 m n. p.m.

Stanowi ona zachodni kraniec Grzbietu Chęcińskiego. Nazwa góry pochodzi przede wszystkim od występujących tu rud miedzi. Im także zawdzięcza się podziurawienie zboczy wieloma szybami. Pierwsze wzmianki o Miedziance pojawiały się już w piętnastym wieku. Za panowania króla Zygmunta III Wazy rozpoczęło się wydobywanie rud miedzi na wielką skalę. Z tego czasu pochodzi również słynny pierwszy górniczy kodeks. Później wydobywanie przerwała kampania napoleońska. Dopiero na początku dwudziestego wieku wznowiono te działania. Z kolei od 1958 roku funkcjonuje tu rezerwat przyrody Góra Miedzianka. Chroni się tu faunę, florę, formy skalne, zjawiska krasowe oraz ślady górniczej działalności. Wzniesienie składa się z aż 10 jaskiń i mniej więcej czterech kilometrów górniczych korytarzy. Warto wiedzieć, że z Miedzianki można podziwiać przepiękne krajobrazy. W słoneczne dni jest szansa zobaczenia Łysogór, które znajdują się 40 km dalej. Istotne jest również to, że przez szczyt ten przechodzi żółty szlak turystyczny z Wiernej Rzeki do Chęcin. Jakie są największe atrakcje turystyczne Góry Miedzianki? Przede wszystkim niezwykle interesujące Muzeum Górnictwa Kruszcowego, a także liczne przepiękne jaskinie. Między innymi to Jaskinia Nowa, która znajduje się na północno-zachodnim zboczu, Jaskinia Południowa, Jaskinia Hematytowa w dolnej części południowego zbocza oraz Jaskinia Psia na wschodnim zboczu i Jaskinia w Sztolni Teresa. Znajdują się tu również liczne schroniska: Schronisko Zachodnie, Schronisko Zakryte (na zachodnim zboczu), Schronisko Dwutorowe (pod zachodnim szczytem), Schronisko z Mostem Skalnym (południowo-wschodnie zbocze). Ciekawostką jest to, że Miedzianka stanowiła tło powieści Niziurskiego pt. "Księga Urwisów".

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 982