Góra Zamkowa w Chęcinach

Adres:

Chęciny

Góra Zamkowa ma wysokość bezwzględną wynoszącą 360 metrów nad poziomem morza.

Jest to wzniesienie, które góruje nad przepięknymi Chęcinami. Zbudowane jest ono ze skał wapiennych, które pochodzą z dewonu. Co ciekawe, powstały one z nagromadzenia na dnie płytkiego morza osadów. W skałach można zauważyć wiele intrygujących skamieniałości. Są to przede wszystkim koralowce, gąbki oraz ramienionogi. Nie brakuje także ślimaków, liliowców i stromatoporów. Oczywiście takich skamieniałości można wymieniać jeszcze więcej. Dawno temu wydobywano w tym miejscu wapień, z którego w trzynastym wieku wybudowano okazały zamek obronny na szczycie Góry Zamkowej. Warto także wiedzieć, że przez Górę Zamkową przebiega żółty pieszy szlak turystyczny. Prowadzi on z Chęcin aż do Wiernej Rzeki. W zachodniej części Góry Zamkowej znajduje się kamieniołom, a w latach czterdziestych ubiegłego wieku odsłonięte zostały warstwy skalne, które leżą prawie pionowo. Istotne jest również to, że poszukiwano i eksploatowano tu galenę, która oprócz ołowiu zawierała także trochę srebra. Warto także wiedzieć, że obszar został sfałdowany podczas waryscyjskich ruchów górotwórczych. Widoczna jest tu także działalność erozyjna. Na Górze Zamkowej do dziś stoją pozostałości po chęcińskim zamku, który w średniowieczu był potężną twierdzą. Przez pewien czasu funkcjonowało tu także więzienie. W ubiegłym wieku zamek przeszedł wiele remontów, ponieważ pozostały z niego ruiny. Uległ on bowiem zniszczeniom między innymi podczas wojen szwedzkich oraz światowych. Obecnie również jest w części odbudowywany. Warto także wspomnieć, że w średniowieczu był on tymczasowo rezydencją między innymi Bony, a także Elżbiety Łokietkówny. Z Góry Zamkowej na turystów czekają także przepiękne widoki na Chęciny, Góry Świętokrzyskie i okolice.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2157