Góra Zelejowa

Adres:

Chęciny

Góra Zelejowa znajduje się w Górach Świętokrzyskich i utworzono tu wspaniały rezerwat, który zachwyca każdego roku rzesze turystów.

Na górze tej znajdują się kamieniołomy, które są istotnym śladem po dawnym górnictwie. Występuje tu bardzo oryginalny kalcyt, zwany różanką zelejowską. Jest to jasny, zazwyczaj biały lub różowy kalcyt, który zabarwiony jest hematytem oraz ma wtrącenia z minerałów miedzi, które mają zielonkawy kolor. Kalcyt otoczony hematytem tworzy różyczki, stąd wzięła się nazwa skały. Warto wiedzieć, że wyroby z różanki zelejowskiej znajdują się nawet na Wawelu. Jej wydobywanie miało miejsce już w piętnastym wieku i zostało uwiecznione w kronice Jana Długosza. Wiele osób myli różankę z marmurami, ale są to skały zupełnie różnego pochodzenia. Różanka powstała dzięki gorącym zmineralizowanym wodom, które krystalizowały w spękaniach wapiennych skał w karbonie, podczas ruchów waryscyjskich. Rezerwat utworzono około połowy poprzedniego wieku, a dokładnie w 1954 roku. Zajmuje on prawie siedemdziesiąt hektarów i leży w granicach Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego. Ochroną objęty jest grzbiet i zbocza wzniesienia, którego wysokość wynosi 372 m n. p.m. Grzbiet porośnięty jest przepięknym borem sosnowym. Poza tym można zobaczyć tu wiele śladów wietrzenia krasowego. Na południowym zboczu rośnie między innymi jałowiec, irga czarna i zwyczajna, a także różne gatunki róż. Z kolei w szczelinach skał podziwiać można rośliny kserotermiczne, np. bluszczyk owłosiony, chaber nadreński, wiśnię karłowatą, zawilca wielkokwiatowego itd. W zboczu tej góry znajduje się także kamieniołom słynnego zlepieńca zygmuntowskiego. Rezerwat jest także przystankiem niezwykle interesującej ścieżki geologicznej. Z pewnością zachwyci jednak nie tylko wielbicieli tej wyjątkowej nauki.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1875