Jaskinia Piekło w Bolminie

Adres:

Bolmin

Chęciny zachwycają przede wszystkim licznym występowaniem zjawisk krasowych, w tym jaskiń.

Do najpopularniejszych jaskiń w Chęcinach zalicza się między innymi słynną Jaskinię Raj, Jaskinię Piekło pod Skibami, a także Jaskinię Piekło w Bolminie. Jaskinia Piekło w Bolminie znajduje się na Górze Milechowskiej i zwie się także często Piekłem pod Małogoszczem. Jaskinia ta powstała w imponujących wapieniach górnojurajskich, a jej długość wynosi niecałe dwadzieścia metrów. Warto wiedzieć, że mieszka tu wiele gatunków nietoperzy (między innymi gacek brunatny, mopek, nocek duży) oraz pająków. Można tu spotkać także całkiem sporo gatunków różnych owadów. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, około 1952-1954 r. jaskinia została uznana za pomnik przyrody. W stropie korytarza tej przepięknej jaskini doskonale widać ślady rzeźby krasowej. Można tam zobaczyć tak zwane polewy z mleka skalnego. Poza tym godne uwagi jest to, iż w tuż obok jaskini przebiega niebieski szlak pieszy imienia ks. Stanisława Konarskiego, a także żółty szlak pieszy imienia J. Brauna. Nie można zapomnieć również o rowerowym szlaku Architektury Obronnej oraz wspaniałej geologicznej ścieżce dydaktycznej. Z kolei typowo do jaskini wiedzie pieszy czarny szlak Małogoszcz - Rezerwat Milechowy. Rezerwat ten uznawany jest za najpiękniejszy w całej okolicy. Rośnie tu wiele sosen, dębów itd., a także wiele unikalnych i chronionych roślin, np. wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, wiśnia karłowata, bluszcz pospolity. Naprzeciwko jaskini na wysuniętym cyplu skalnym znajduje się metalowy krzyż. Przed wojną w tym miejscu stał drewniany krzyż ze śmigłem, który upamiętniał śmierć w katastrofie lotniczej pod Lwowem w 1920 roku Kazimierza Brauna, pilota wojskowego. O jego pamięć zadbał brat, prof. Juliusz Braun z Milechowic.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1712