Jaskinia Piekło w Skibach

Adres:

Skiby 81, 26-060 Skiby

Jaskinia Piekło pod Skibami jest położona na północno-zachodnim stoku Żakowej Góry, która znajduje się w Paśmie Zelejowskim, po wschodniej stronie od Gałęzic.

Długość tej jaskini wynosi niecałe 60 metrów, a dokładnie 57. Główny korytarz ma 20 metrów. Do wnętrza wiodą aż cztery otwory, z czego jeden jest duży i nazywa się go głównym. Właśnie przez niego najłatwiej dostać się do jaskini. Warto wiedzieć, że w pobliżu głównego wejścia znajduje się niewielkie zagłębienie, które prawdopodobnie jest efektem zasypania szybu górniczego. Teren, który znajduje się wokół jaskini objęty jest ochroną jako rezerwat Góra Żakowa. W XV-XVII wieku poszukiwano tam rud srebra i ołowiu. Z kolei w 1954 roku jaskinia została uznana za pomnik przyrody nieożywionej. Jej powstanie datuje się na plejstocen. Istotne jest to, że jaskinia ma ubogą, ale piękną szatę naciekową. Zachwycają przede wszystkim stalaktyty. Składa się przede wszystkim z wystąpień kalcytowej polewy. Korytarze jaskini, a szczególnie te wąskie są zamieszkiwane przez nietoperze. Przede wszystkim jest to nocek duży, gacek szary, mopek zachodni, mroczek późny. Można tu również spotkać różne gatunki pająków. Bardzo ważne jest to, że koło jaskini przechodzi niesamowity szlak turystyczny niebieski imienia E. Padechowicza, który wiedzie z Chęcin do Łagowa. Oprócz tego prowadzi tędy ścieżka dydaktyczna, a niedaleko wiedzie czarny szlak rowerowy zwany "Skały i jaskinie". Ciekawostką jest to, że nazwa Piekło została nadana już kilka wieków temu. Prawdopodobnie wywodzi się ona z legend, które głoszą, że z czeluści jaskini wylatują diabły, które czynią na świecie ogromne zło. Oprócz tego w pobliżu, około 7 kilometrów dalej znajduje się Jaskinia Raj i prawdopodobnie nazwę zawdzięcza właśnie Jaskini Piekło. Raj ma bowiem bogatą szatę naciekową, w przeciwieństwie do Piekła.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 2164