Jaskinia Raj

Adres:

Dobrzączka, 26-060 Chęciny

Telefon:

41 346 55 18

Jaskinia Raj to wapienna jaskinia krasowa, która leży w województwie świętokrzyskim, blisko Chęcin. Znajduje się ona na terenie rezerwatu "Jaskinia Raj", należącego do Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Wejść do jaskini można przez specjalny pawilon wejściowy. Tam mieści się między innymi kawiarnia, muzeum oraz kasa biletowa. W muzeum można podziwiać przede wszystkim eksponaty związane z geologią, historią oraz archeologią tego miejsca. Jaskinia nie jest zbyt duża, długość jej korytarzy to zaledwie 240 metrów. Temperatura we wnętrzu wynosi dziewięć stopni Celsjusza, a wilgotność aż 95%. Bardzo dobrze zachowała się tu szata naciekowa, dzięki zasypaniu wejścia. Korytarze jaskini pochodzą z dewonu, sprzed 350 mln lat. Jeszcze do czwartorzędu jaskinia powiększała się. Zamieszkiwali ją nawet neandertalczycy. Trasa turystyczna przez jaskinię prowadzi przez Komorę Wstępną, Komorę Złomisk, sztuczny chodnik i do Sali Kolumnowej. Później przechodzi się przez mostek i idzie się do bogatej w szatę naciekową Sali Stalaktytowej. Dociera się również do Sali Wysokiej, a później z powrotem do Komory Wstępnej i pawilonu wyjściowego. Ogromne wrażenie na turystach robią przede wszystkim kolumny naciekowe, perły jaskiniowe i jeziorka oraz tak zwane "pola ryżowe". Warto wiedzieć, że obok jaskini przebiega czerwony szlak turystyczny do Kielc z Chęcin. Jaskinię odkryto w 1963 roku, kiedy to wydobywano do celów budowlanych kamień. Przez szczelinę do środka jaskini dostało się kilku nastolatków. Później do jaskini weszli uczniowie Technikum Geologicznego. To właśnie oni wraz z nauczycielami zapoczątkowali badania tej jaskini. Już pięć lat później uznano ją za rezerwat przyrody, z kolei od 1972 roku można ją zwiedzać z przewodnikiem. Zamontowano także oświetlenie elektryczne. Zwiedzanie jaskini trwa aż 45 minut.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1104