Kamieniołom Stokówka

Adres:

Chęciny

Kamieniołom Stokówka w województwie świętokrzyskim leży w Górach Skibskich w przepięknym Paśmie Zelejowskim.

Znajduje się on na zachód od słynnej Jaskini Piekło, a także na południe od Gałęzic. Warto wiedzieć, że to jedno z najsłynniejszych tego typu odsłonięć w okolicy Chęcin. Góra Stokówka została przecięta na dwie części przez kalcytową żyłę, którą zalicza się do powszechnego w tym rejonie typu "zelejowskiej różanki". Żyła ta powstała podczas procesów krystalizacji z gorących, zmineralizowanych wód. Wody te krążyły w szczelinach skalnych podczas waryscyjskiej orogenezy. Konkretnie działo się to w późnym karbonie, a więc około 300 ml lat temu. Ten przepiękny, barwny kalcyt eksploatowano w drugiej połowie ubiegłego wieku, chociaż trwało to zaledwie kilka lat. Spowodowało jednak powstanie zjawiskowej szczerby, której szerokość w niektórych miejscach wynosi nawet piętnaście metrów. Ściany tego wyrobiska zachwycają turystów, przede wszystkim za sprawą powszechnych zjawisk krasowych. Można tu podziwiać kominy oraz pustki skalne, które wypełnia zwietrzelinowa glinka. Wzniesienie porośnięte jest roślinnością kserotermiczną, a więc taką, która może być wystawiona na silne i długotrwałe działanie promieni słonecznych. Roślinność ta występuje często na wapiennym podłożu i nie potrzebuje świetnych warunków glebowych. Warto wiedzieć, że Stokówka już od lat służy jako miejsce wspinaczek. Wyznaczono tu aż kilkadziesiąt dróg wspinaczkowych, toteż to wielka frajda dla fanów tego typu turystyki oraz sportu. Poza tym w pobliżu Stokówki prowadzi szlak rowerowy Skały i Jaskinie. Z kolei ze szczytu Stokówki można podziwiać przepiękne krajobrazy, a także słynny zamek w Chęcinach. Stąd jest też bardzo blisko do Kielc, bowiem zaledwie dwadzieścia kilometrów. Nie brakuje również innych atrakcji w pobliżu.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1817