Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance

Wstęp:

Płatny

Adres:

Miedzianka 1, 26-060 Chęciny

Telefon:

784 377 444

Muzealna Izba Górnictwa Kruszcowego w Miedziance zwana jest także Muzeum Górnictwa Kruszcowego.

To placówka, którą założono w 2008 roku i podlega ona pod gminę Chęciny. Siedzibą muzeum są budynki dawnej górniczej szkoły oraz górniczego urzędu. Jej kierownikiem jest Stanisław Krupa - kustosz. Muzealna ekspozycja składa się z kilku wystaw. Jedną z najważniejszych jest wystawa historyczna, która pokazuje dzieje wydobywania i przetwarzania rud miedzi w okolicy. Do eksponatów należą między innymi różnorodne narzędzia oraz maszyny górnicze, a także rozmaite prezentacje wydobywczych technik. Drugą godną uwagi ekspozycją bez wątpienia jest wystawa przyrodnicza, która opiera się przede wszystkim na minerałach. Pochodzą one nie tylko z obszaru Gór Świętokrzyskich, ale i z całego świata. Można podziwiać tu również wiele skamielin, które odkryto na terenie Gór Świętokrzyskich. To prawdziwa gratka dla miłośników geologii i nie tylko. Przed budynkiem urządzono tak zwane lapidarium, w którym znajduje się ekspozycja miejscowych wapieni i piaskowców. Robi ona naprawdę ogromne wrażenie na turystach. Oprócz tego na obszarze muzeum zobaczyć można wieżę wyciągową byłego szybu "Piotr". Poza tym w muzeum organizowanych jest wiele wystaw czasowych, równie interesujących co wystawy stałe. Oprócz tego ogromne wrażenie na turystach robi wystawa mundurów górniczych i pamiątkowych barbórkowych kufli. Zobaczyć można także sztandar górników. Warto wiedzieć, że placówka jest czynna codziennie oprócz niedzieli. Dla mieszkańców Miedzianki oraz grup szkolnych z całej gminy wstęp jest całkowicie bezpłatny, natomiast dla pozostałych turystów kwota ta nie jest zbyt wysoka. W planach jest również stworzenie Staropolskiego Ośrodka Górnictwa Kruszcowego w Miedziance i w ramach tego obiektu udostępnione zostałyby między innymi sztolnie.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1529