Park Etnograficzny w Tokarni

Wstęp:

Płatny

Adres:

Tokarnia 303, 26-060 Chęciny

Telefon:

41 315 41 71

e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Muzeum Wsi Kieleckiej, które główną częścią jest Park Etnograficzny w Tokarni założono w 1976 roku.

Prawdziwą działalność rozpoczęło ono jednak rok później, w 1977 roku. Muzeum ma na celu przede wszystkim ochronę i udostępnianie zabytków kultury ludowej województwa świętokrzyskiego. Oprócz Parku Etnograficznego w Tokarni, w skład kompleksu wchodzi także Dworek Laszyczków w Kielcach, zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie oraz Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Park Etnograficzny w Tokarni to skansen, który leży przy drodze krajowej nr 7, prowadzącej z Kielc do Krakowa. Znajduje się tam wiele zabytków budownictwa wiejskiego oraz małomiasteczkowego na kielecczyźnie. Otoczenie jest w wielkim stopniu zbliżone do tego naturalnego, pierwotnego. W 1995 r. teren parku wpisano do rejestru zabytków nieruchomych. Ten unikalny skansen zajmuje obszar około 65 ha. Na jego terenie znajduje się aż kilkadziesiąt obiektów. Przede wszystkim jest to dwór z Suchedniowa, wiatrak z Grzmucina, zagrody, chałupy, spichlerz, kościół z Rogowa, organistówka, dzwonnica i wiele innych. Obiekty te wyposażono w meble oraz różne inne przedmioty codziennego użytku charakterystyczne dla dawnych czasów. W niektórych budynkach zobaczyć można warsztaty rzemieślników wiejskich z pełnym wyposażeniem. Mowa tu między innymi o niezwykle interesującym warsztacie szewca. W przepiękniej organistówce znajduje się z kolei dziewiętnastowieczna apteka oraz sklepik. Podziwiać można również rozmaite ekspozycje twórców ludowych. W skansenie tym organizuje się także wiele imprez folklorystycznych, festynowych itp. Warto między innymi przyjechać na Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny, Wytopki Ołowiu, Święto Chleba i wiele innych imprez. W 2011 roku skansen przeszedł remont i teraz znajduje się tu już prawie 100 obiektów.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1020