Późnogotycki kościół parafialny św. Bartłomieja

Adres:

Radkowska 4, 26-060 Chęciny

Telefon:

41 315 10 31

Kościół pod wezwaniem świętego Bartłomieja w Chęcinach jest kościołem parafialnym, który stoi na zamkowym wzgórzu.

Prawdopodobnie wzniesiono go w roku lokacji miasta, czyli na pewno wcześniej niż 1325 r. Oczywiście zdania historyków są podzielone i nie wszyscy zgadzają się z tą tezą. Możliwe, że został zbudowany około 1325-1350 r. Jest to świątynia halowa, zbudowana z kamienia, o sklepieniu wspartym na czterech kolumnach. Nawy są równej wysokości. Przy prezbiterium znajduje się zakrystia oraz niewielki skarbczyk. W 1614 roku dobudowano także renesansową kaplicę Trzech Króli, którą zwie się także kaplicą Fodygów. W pierwszej połowie dziewiętnastego wieku rozpoczęto również budowę wieży, ale prace przerwano, gdy nastąpiło zapadnięcie się gruntu. Do dnia dzisiejszego zachowało się wiele cennych elementów świątyni, przede wszystkim portale, z czego jeden pochodzi z piętnastego wieku. W siedemnastym wieku kościół został przebudowany. Wydarzyło się to wtedy, kiedy zwrócono go katolikom, bowiem w XVI wieku funkcjonował jako zbór ariański. Świątynia przechodziła później jeszcze wiele remontów, z czego ostatni odbył się w latach 2010-2013 w ramach projektu "Świętokrzyski Szlak Architektury Drewnianej i Średniowiecznej - Skarbiec Świętokrzyski". Odrestaurowano wtedy między innymi ołtarze oraz organy. Wymieniono również pokrycie dachowe i dzwony, a także pomalowano tynki i polichromię. We wnętrzu zachwyca głównie wczesnobarokowy ołtarz główny i późnorenesansowe stalle, które przedstawiają sceny z życia św. Franciszka. W kaplicy grobowej zachowały się szczątki rodu Fodygów. Jest to mieszczańska kaplica grobowa, bardzo unikalna. Legendy głoszą także, że kaplica była kiedyś połączona z zamkiem podziemnym przejściem. Do dziś widoczny jest wykuty w skale otwór, który miał być wylotem tego przejścia.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 931