Ratusz w Chęcinach

Adres:

Plac 2 Czerwca 4,26-060 Chęciny

Telefon:

41 315 10 06

Chęciny to miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Słynie przede wszystkim z położenia w pobliżu Gór Świętokrzyskich oraz z wielu atrakcyjnych zabytków.

Takim zabytkiem jest między innymi ratusz, który znajduje się na Placu 2 Czerwca 4. Plac ten nazywany jest także Rynkiem Górnym Właścicielem budynku są Chęciny i obecnie mieści się tu siedziba władz miejskich. W pobliżu znajduje się także wiele innych zabytkowych budynków, które koniecznie trzeba zobaczyć i zwiedzić. Wcześniej wznosił się tu inny ratusz, który prawdopodobnie zniszczono w siedemnastym wieku. Ratusz jest piętrową budowlą, którą wzniesiono w 1837 roku. Na głównej elewacji znajduje się zegar. Budowę prowadziła firma Majera Ginsberga. Niestety, wykonano go ze złej jakości materiałów, a poza tym samo wykonanie również pozostawiało wiele do życzenia i było bardzo wadliwe. W 1856 roku ratusz musiał przejść remont, ale niestety w jego wyniku budowa zatraciła swój klasycystyczny charakter. Wcześniej miała bowiem przepiękny arkadowy portyk wgłębny na głównej osi. W styczniu 2008 roku znowu rozpoczęto remont budynku, który ukończono pod koniec 2010 roku, w grudniu. Wtedy wyszło na jaw, że budowla jest w fatalnym stanie technicznym. Nie spodziewano się, że jest aż tak źle, toteż prace potrwały o wiele dłużej niż planowo. Znacznie poprawiły one jednak komfort pracowników. Remont polegał przede wszystkim na wymianie stropów, dachowej więźby, założeniu nowych instalacji, ociepleniu, odnowieniu elewacji, wprowadzeniu porządku na dziedzińcu. Wyposażono również pomieszczenia w nowe biurowe meble. Remont wyniósł aż 2600 tysięcy złotych. Wiosną 2011, w marcu ratusz został ponownie udostępniony do użytku. Istotne jest również to, że ratusz ten wpisany jest do Rejestru zabytków nieruchomych Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 894