Rezerwat Milechowy

Adres:

Chęciny

Rezerwat przyrody Milechowy jest leśnym rezerwatem przyrody, który znajduje się na obszarze Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego w województwie świętokrzyskim.

Utworzono go 1978 roku i zajmuje on obszar prawie 135 hektarów. Dzięki temu jest w rejonie świętokrzyskim największym rezerwatem leśnym. Przedmiotem ochrony są przede wszystkim naturalne zbiorowiska leśne i kserotermiczne zespoły zarośli i muraw. Swoje siedliska ma tu wiele roślin chronionych, a także aż osiem jaskiń i schronisk skalnych. Lasy, które występują w tym rezerwacie to: las wyżynny, las mieszany wyżynny, bór świeży, bór mieszany świeży. Warto wiedzieć, że rezerwat leży na dwóch grzbietach, które są zbudowane z czwartorzędowych utworów. U styku rozcina je zjawiskowy wąwóz skalny. Podziwiać można w tym rezerwacie między innymi wychodnie wapiennych skał, liczne rumowiska oraz jary. Największa jaskinia, zwana "Piekło" została już w połowie ubiegłego wieku uznana za pomnik przyrody. Jej długość to prawie 20 metrów. W jaskini mieszka wiele gatunków owadów, a także nietoperzy, między innymi gacek brunatny, mopek, nocek duży. Jeśli chodzi o florę to w rezerwacie podziwiać można wiśnię karłowatą, bluszcz pospolity, lilię złotogłów, wawrzynka wilczełyko i wiele innych. Z kolei urwiska skalne są porośnięte lasem sosnowo-dębowo-grabowym. Z kolei wiosną rosną tu przepiękne zawilce i przylaszczki. Jak dotrzeć do tego niezwykle urokliwego rezerwatu? Najłatwiej jest skręcić tu z drogi między Chęcinami a Małogoszczem. Można również przeprawić się przez Wierną Rzekę. Poza tym przez rezerwat wiedzie wspaniała ścieżka geologiczno-dydaktyczna, która jest bardzo dobrze oznakowana i można tędy dojść aż do słynnej Miedzianki. Ciekawostką jest to, że według legend kiedyś było tu siedlisko diabłów i czarownic. Właśnie stąd pochodzi nazwa jaskini, Piekło.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1270