Skałki na stoku Góry Zamkowej

Adres:

Chęciny

Skałki na stoku Góry Zamkowej to pomnik przyrody, który ustanowiono w 1987 roku.

Znajdują się one nieopodal Chęcin-Wrzosów. Skały te są zbudowane z czerwonych i beżowych piaskowców, pochodzących z dolnego triasu. Składają się one na całe grupy skał i tworzą progi skalne. Ich wysokość wynosi około pięć metrów. Zajmują one obszar 150 metrów kwadratowych. Sama Góra Zamkowa ma wysokość bezwzględną 360 m n. p.m. Jest to malownicze wzniesienie zbudowane z dewońskich wapieni, które powstały z osadów gromadzących się na dnie płytkiego morza. To nie legendy, że rzeczywiście istniał tu kiedyś taki zbiornik wodny. W skałach można odnaleźć wiele skamieniałości, które są pamiątkami po morzu. Przede wszystkim to gąbki, koralowce, a także ramienionogi. Przez wiele wieków na zachodniej oraz wschodniej stronie tego wzniesienia wydobywano wapień. Między innymi to właśnie z niego wybudowano w trzynastym wieku okazały zamek na szczycie góry. Warto także wiedzieć, że przez wzniesienie przebiega malowniczy żółty szlak turystyczny pieszy, który prowadzi z Chęcin do Wiernej Rzeki. Z Góry Zamkowej można także podziwiać przepiękną panoramę okolicy oraz zapierające dech w piersiach krajobrazy. Obecnie z zamku pozostały ruiny, ale koniecznie trzeba je zobaczyć. Obecnie zresztą jest on remontowany i odbudowywany. To właśnie tu przed wiekami odbywały się zjazdy rycerstwa. Stąd Łokietek wyruszył na bitwę pod Płowcami, tutaj mieszkała m. in. królowa Bona. Z kolei u podnóża zamku znajduje się kamieniołom Zachodni i idealnie widoczny jest profil dewońskich wapieni. Warstwy wapieni są nachylone stromo, czasami wręcz położone są pionowo. To doskonałe miejsce do nauki geologii. W pobliżu przebiega również ścieżka dydaktyczna. Miejsce to z pewnością zachwyci każdego turystę, niezależnie od wieku i zainteresowań.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1346