Synagoga

Adres:

Długa 21, Chęciny

Jednym z najważniejszych zabytków w Chęcinach jest synagoga, która znajduje się przy ulicy Długiej 21 obok domu rabina.

To murowana świątynia, którą zbudowano po 1638 roku. Powstała dzięki przywilejowi Władysława IV Wazy, który zgodził się na wybudowanie przez Żydów domu modlitwy. Już w 1657 roku synagoga uległa sporym zniszczeniom podczas najazdu Jerzego II Rakoczego. Wkrótce jednak gruntownie ją wyremontowano, a także przebudowano. Pewne zmiany zaszły także w 1700 roku, kiedy to pomniejszono wejście do modlitewnej sali oraz wstawiono portal prostokątny. Ufundowali go zamożni członkowie żydowskiej gminy. Natomiast około połowy dziewiętnastego wieku wykonano przepiękne polichromie i dobudowano przybudówkę z babińcem na piętrze. Na początku dwudziestego wieku synagoga znowu uległa zniszczeniu, tym razem za sprawą pożaru. Na szczęście już rok później rozpoczęto remont i zupełnie inaczej urządzono jej wnętrze. Wymieniono również dach i zbudowano kolejne schody. Niestety, podczas II wojny światowej hitlerowcy całkowicie zdewastowali przepiękne wnętrze tej synagogi. Gdy zakończyła się wojna, budynek wyremontowano i odtąd funkcjonowało tu kino oraz biblioteka. W 1958 roku znowu przeprowadzono remont synagogi, zrekonstruowano dach, a budowlę przeznaczono na Gminny Ośrodek Kultury. Pod koniec ubiegłego wieku odbył się ponowny remont. Pomalowano wówczas wnętrza, odnowiono drzwi, wstawiono kraty do okien, wyrównano posadzkę itd. Warto wiedzieć, że z dawnego wyglądu oraz wystroju synagogi zachowały się między innymi kamienne skarbony, a także wczesnobarokowy portal z siedemnastego wieku. Narożniki budynku wzmacniają zjawiskowe szkarpy. Czterospadowy dach kryty jest gontem. We wnętrzu głównej sali modlitewnej podziwiać można resztki stiukowej dekoracji. Synagogę wpisano do rejestru zabytków nieruchomych.

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1231