Urwisko skalne i jaskinia na Czerwonej Górze

Adres:

Chęciny

Urwisko skalne i jaskinia na Czerwonej Górze to pomnik przyrody, który ustanowiono w 1987 roku.

Urwisko skalne ma długość około pięćdziesięciu metrów i wysokość sześć metrów. W pobliżu znajduje się czerwony szlak PTTK oraz nieczynny już kamieniołom Zygmuntówka. W południowo-wschodniej części mieści się słynna jaskinia na Czerwonej Górze. Jej założenie jest krasowo-tektoniczne, a długość 35 metrów. Ta przepiękna jaskinia powstała w węglanowych zlepieńcach z górnego permu. Posiada ona dwa otwory wejściowe: górny ma długość pięć metrów oraz szerokość nieco ponad metr (znajduje się on nad południowo-wschodnim krańcem tego urwiska), dolny, którego szerokość wynosi jeden metr, a wysokość zaledwie pół metra. Otworem górnym przechodzi się do 4, 5 m studni. Właśnie z niej odchodzi korytarz, którego długość wynosi sześć metrów, szerokość 1, 5 m i wysokość nawet trzy i pół. Jak dojść do tego wyjątkowego miejsca? Otóż z przystanku MPK oraz BUS w Czerwonej Górze należy kierować się drogą asfaltową do czerwonego szlaku z Chęcin do Kielc Karczówki. Szlak ten w pewnym momencie schodzi z drogi asfaltowej w lewo. My również musimy skręcić w lewo. Później idziemy szeroką ścieżką i skręcamy w lewo. Tutaj łączy się z opisywaną drogą szlak rowerowy oraz ścieżka geologiczna. Po pewnym czasie dochodzimy do skrzyżowania różnych traktów leśnych. Wtedy musimy porzucić te szlaki i skręcić w prawo. Po mniej więcej 250 m z pewnością zauważymy z prawej strony skalne urwisko, a w jego wschodniej części dostrzeżemy opisany wcześniej otwór jaskini. Różnorodność świętokrzyskiego krajobrazu bez wątpienia oczaruje każdego. Można podziwiać tu zarówno okazałe jaskinie, urwiska, jak i kamieniołomy oraz unikalne gatunki flory i fauny. Na turystów czeka także wspaniała architektura i różne inne interesujące miejsca.

 

Odwiedziłeś oceń:
(0 głosów)

Znasz to miejsce i jego historię, chcesz podzielić się dodatkowymi informacjami lub zdjęciami na jego temat lub znalazłeś błędy w opisie. Napisz do nas: biuro@4tour.pl
Będziemy wdzięczni za pomoc w realizacji programu "REAKTYWACJI DZIEDZICTWA REGIONALNEGO" mającego na celu promowanie ważnych miejsc i troskę o uratowania od zapomnienia ważnych faktów historycznych.
Dane autorów tekstów lub zdjęć zostaną opublikowane pod opisem jeśli autor wyrazi na to zgodę.
Przeczytano: 1763